Kendi kolyelerinizi yapmaya ne dersiniz? Günlük hayatta en çok tercih ettiğimiz kıyafetlerin başında gelir kot pantolonlar, kot ceket veya kot gömlekler, hem de genç ,yaşlı ,çocuk demeden giyeriz. Rahatlığı, sağlamlığı, şıklığı açısından çok da haklıdır bu değeri görmekte 🙂 Şimdi bu kolye çalışmamız ile, sportif şıklığınızı tamamlayabilir, kot pantolon veya kot ceket  kombininize ,kot kolyenizi ekleyerek ,uyumu sağlayabiliriz .

İhtiyacınızı olan malzemeleri ise şöyle belirleyin derim; kolyenizin vücudunuza temas edecek kısmı için sabit ,rahatsız etmeyecek bir kumaş ( yumuşak bir keçe, ince kadife, yumuşak bir dantel…)kot pantolonlarınız veya ceketlerinizden kalan parçalar ve hoşunuza giden evde bulunan süslemelik eşyalar (kullanmadığınız eşyaların aksesuarları, eski bir şapka, kemer parçaları ,düğmeler, boncuklar) .

Tüm malzemeleri çalışma alanınıza dizin ve tasarımınıza başlayın, hem keyifli  vakit geçirmiş olur hem de kendi tasarımınızla kendinizi gün boyu ödüllendirme şansı yakalar ,gururla boynunuzda gezdirirsiniz 🙂 Şimdiden keyifli çalışmalar dilerim.

MALZEMELER:

*Keçe

*Kot kumaşı, Pamuklu kumaş

*Yapıştırıcı

*İnciler

*İğne ,İplik

*Karton

*Kalın Kurdela

YAPIM AŞAMASI:

1.Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra çalışmaya başlayabiliriz. Öncelikle, kolyemizin fotoğraftaki gibi basit bir şablonunu ince bir kartona kalem yardımıyla çıkartın, bu şablonu hem üst kot alanda hem alt kaplama alanında kullanacağız.

2.Şablonu çıkardıktan sonra, kot kumaşınıza kalemle aktarın, kumaşı kesmeyin ,üzerine çiçek çalışmalarınızı yapıştıracaksınız. Çiçekleri ise,20şer santimlik uzunlukta,2 ve 3 er santimlik genişlikte kestiğimiz kot parçalarından yapıyorsunuz birbirine yakın renklerde başka bir kumaş daha eklerseniz (pamuklu mavi bir kumaş renk ve doku açısından uyumlu olur),çalışmanız daha canlı olacaktır.

3.Kestiğiniz parçaları kıvırın, döndererek içten dışa doğru birbirine dikin ve çiçekler oluşsun. Çiçeklerden 5 kot kumaşından 5 diğer kumaşınızdan olmak üzere 10 tane oluşturacaksınız.

4.Şablonunu çıkardığınız şeklin dışına taşmayacak düzende, çiçeklerinizi yapıştırın .Önce istediğiniz uyarlamayı yapın, ardından yapıştırın ve sonra kumaşınızı ters çevirip, aynı renk bir iplikle dikin ,araya boncuklar yerleştireceğiniz ve arkasını başka bir kumaşla kaplayacağınız için dikişleriniz görünmeyecektir.

5.İstediğiniz boncukları veya başka küçük süslemeler ,taşlar ,düğmeler ekleyebilirsiniz. Sonrasında çizgileri takip ederek ,kumaştan fazlalıkları çıkartın.

6.Boynunuzun ölçüsünü alın, istediğiniz uzunlukta olacak şekilde(bağlama payını da hesaba katarak) kalın bir kurdela ile sağ ve sol kulakçıklardan kumaşınıza asma  kısmını dikin.(İsterseniz zincir de takabilirsiniz tabi).

7.Tüm süsleme için dikme işlemlerini bitirdikten sonra, en başta kullandığımız karton şablonumuzla kadife kumaşımızı kesiyoruz, daha sert ve sağlam olması için şablonumuzu da kumaşımızın içine yerleştiriyoruz ( ama birazcık küçülterek yerleştirin ki iki kumaş birbirini kapatabilsin, tabi bu karton şablonu koymak zorunda değilsiniz ,sağlam ve sert bir görüntü istiyorsanız koyun)

8.Son olarak, şablonu iki kumaş arasına yapıştırıyor, kadifeyi ise kot kumaşımıza aynı renkteki ipimiz ile dikiyoruz, artık ipleri ,dışarı taşan çıkıntıları keserek temizliyoruz.

https://www.hobifun.com/eski-havluyla-harika-vazolar-komsu-catlatan-saksilar-yapali/

Kolyeniz Hazır ,Güzel Günlerde Kullanmanız Dileğiyle 🙂

Dilerseniz Videomuzu da İzleyebilirsiniz…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..