Daha önce evinize hiç hırsız girdiği oldu mu? Evine hırsız girenlerin hayatı o günden itibaren değişir. Geceleri en küçük seste ürkerler.Evinize hırsızın girmesini önlemek mümkün. Yine hırsızın evinize girmeye çalıştığı anda durumun hemen farkına varmak da. İşte sizlere harika bir örnek.

Soutaoboa’da paylaşılan ipucu sayesinde evinize birisi girmeye çalıştığında hemen farkına varacaksınız.

Peki nasıl?

Öncelikle kapı kolunuzun girebileceği bir cam bardağa ihtiyacınız var. Bardağı kapı koluna dikkatlice tutturun.Bir bardağa daha ihtiyacınız var. Bunun da yatay şekilde duran bardağın üzerine dikey biçimde koyun.

Hepsi bu kadar.

Evinize birisi girmeye çalıştığında cam bardak yere düşecek ve sesine hemen uyanacaksınız.Bardak yerine çeşitli alternatifler de var. Anahtarlık, bozuk para veya kaşık bunlardan bazıları.

Peki ya Evde Değilken Hırsızlardan Korunmak İçin Neler Yapmalısınız ?

Evinizin etrafından içeriye bakın. Pahalı elektronik eşyaların, tabloların ya da bibloların pencerelerden görünmüyor olmasını sağlayın. Eğer yoldan geçen biri bunları kolaylıkla görebiliyorsa hırsızlar da görebilir demektir.

-Tüm kapıları ve pencereleri kapatın ve hepsini ayrı ayrı kilitleyin. Kapıların arkasına ekstra sürgü taktırın.

-Arkanızdan uzaklarda olduğunuzu gösteren ipuçları bırakmayın. Bir yakınınızdan posta kutusuna bırakılan gazete, mektup, fatura ve el ilanlarını almasını isteyin.

-Anahtarınızı paspas altına, ayakkabı içine, elektrik ve su saati kutusuna bırakmayın.

-Evden uzun süre ayrı kalacağınızı kimseye söylemeyin, tatilinize ilişkin bilgileri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayın.

-Bir yakınınıza anahtarı vererek evi zaman zaman kontrol etmesini isteyin, gerektiğinde size ulaşabileceği telefon numaralarını bildirin.

-Kapı ziline ad, soyad yerine isminizin baş harflerini ya da kapı numarasını yazınız.

-Zemin kat ve birinci katlara mutlaka demir korkuluk yaptırın.

-Önce yatak odasına bakıyorlar- Hırsızların eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırdığını belirten yetkililer, evdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığına işaret ediyor. Polisin hırsızlığa karşı diğer uyarıları ise şöyle:

‘Evdeymiş gibi görünün. Zaman ayarlı lambalar, televizyonunuzu belli bir saatte açıp kapatan zamanlayıcılar kulanın.

-Sokak, cadde, apartman veya evinizin önünü aydınlık tutun. Bunun için düşük voltajlı ve çok enerji harcamayacak ampuller ve aydınlatma araçları kullanabilirsiniz.

Bazı perdeleri sanki evde birleri varmış gibi açık bırakın. Hepsini sıkı sıkı kaparsanız evde olmadığınız anlaşılacaktır.

Yalnız yaşayan kadınlar -Yalnız yaşayan kadınların, kapıda ve telefon rehberinde adının ilk harfiyle soyadını kullanmasını öneren, yetkililer, böylelikle yabancıların söz konusu adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlamayacağını söyledi. Yetkililerin diğer önerileri şöyle: -Eve gelindiğinde camın kırıldığını ya da kapının aralık olduğu fark edilirse hırsızlar hala içeride olabileceğinden eve girmeyin.

-Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerini karıştırmayınız, olay yerinde bırakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edin.

-Telefona cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olduğunu söyleyerek, numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı tekrar etmesini isteyin.

Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.

-Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezine veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimliklerini teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın, ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat edin.

Daha huzurlu uyuyabilmeleri için ipucunu arkadaşlarınızla paylaşın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..