Birçok kişinin migren rahatsızlığı var. Sizde migren yoksa bile muhtemelen migreni olan birilerini tanıyorsunuzdur ve migrenin ne kadar kötü bir hastalık olduğuna tanıklık etmişsinizdir.

Migren, insanları farklı şekilde etkiler. Migreni olanların tek ortak yönü dayanılamayacak türden baş ağrılarına sahip olmalarıdır. Migren ayrıca görüntüde bulanıklığa ve ışığa karşı hassasiyete neden olur. Migreni olanlardan bazılarının mideleri sık sık bulanır ve istifra etme gereksiniminde bulunurlar.

Sırada ağrı kesiciler migrene fayda etmemektedir. Migrenin etkilerini azaltmak için çok güçlü haplar tavsiye edilir.

Migrenin ağrısını azaltmanın çeşitli yöntemleri vardır. Migrenin şiddetini artırmasının aslında temel nedeni bazı vitaminlerin eksikliğidir.

Migren ağrısını azaltmanın yollarını öğrenmek için yazıyı tamamen okuyun.

Dr. Weil isimli Amerikan doktorun ifadelerine göre, kadınların %17’si ve erkeklerin %6’sı hayatlarının bir döneminde migren rahatsızlığıyla karşılaşıyorlar. Bazıları diğerlerine göre daha sancılı süreçler geçiriyor. Yine istatistiklere bakıldığında işten izin alan çalışanların birçoğunun izin almasının nedeni migren rahatsızlığıyla alakalı.

Migreni azdıran birkaç neden var. Bazı bilim adamları mevsim değişikliğinin migreni tetiklediğini ifade ediyor. Özellikle ılıman bölgelerde yaşayanlar mevsimsel değişiklikler sonucu migrenden en çok etkilenenler arasında. Migren aynı zamanda genetik de olabiliyor.

Yapılan yeni araştırmalar migreninizi kontrol altında tutabileceğini söylüyor. Vitamin eksikliği migreni tetikleyen en büyük etkenlerden. Yapılan bir diğer araştırmaya göre folik asit, B6, B2 ve D vitamini eksikliği migrenin ortaya çıkmasına neden oluyor. Eğer genellikle tükettiğiniz yiyeceklerin içerisinde bunlardan yoksa migrene yakalanma şansınız %300 daha fazla.

Dr. Weil, tüketilen birçok yiyeceğin migreni tetiklediğini ifade etti. Migren ağrısı çekmemek için tüketmemeniz gereken bazı besinler listesi:

Hamsi
Avokado
Muz
Kafein
Eski peynir/eski kaşar
Turunçgiller
Kuru incir
Mercimek
Yer fıstığı
İşlenmiş et
Kuru üzüm
Ahududu
Kırmızı erik
Sardalya
Soya sosu
Şarap
Çikolata


Yediğimiz yemeklerin yanı sıra uyku da çok önemli. Uykunuzu yeterince alamamanız migreni tetikliyor. Öte yandan öğün atlamak, ışıklı ortamlar ve ağır parfümler bir diğer migren tetikleyicileri.

Eğer yukarıdaki listedeki yiyeceklerden çok tüketiyorsanız ve migreniniz varsa, bu yiyecekleri daha az tüketmeniz önerilir. Ayrıca, eksikliğinde migrene yol açan vitaminleri doğal veya tablet şeklinde almanız gerekmektedir. Son olarak yeterince uyumayı da unutmayın!

Sık sık migrenden dert yanan bir arkadaşınız var mı? Yazıyı onunla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..