Evde zaman geçirmeyi seven birçok insan,kendin yap fikirlerini ve bu fikirleri görmeyi ve birçoğu da bu fikirleri hayata geçirmeyi sever. El işleriyle ilgileniyor ,dikiş nakış seviyorsanız ise; pratik iğnelik çalışması tam size göre.Peki ya kendin yap fikirlerini sevmeyenler 🙂 Elbette onlarda düşen düğmeleri,yırtılan kumaşları ,sökük parçaları dikiyorlardır. Kısacası her evde farklı şekillerde olsada bulunan bu çalışmayı ,daha güzel ve basit hale nasıl getiririz fikriyle size aktarmak istedim.En basit ve güzel olduğunu düşündüğüm iki iğnelik çalışmasını yazıyorum sizlere.İkisi de evdeki malzemelerden kısa sürede yapılacak çalışmalar.Buyrun bakalım ,hangisini uygulamak isteyeceksiniz.

MALZEMELER:

*Kumaş

*Elyaf

*Karton

*Yapıştırıcı

*Süsleme için dantel,küçük süsler

*Makas

YAPIM AŞAMASI:

1.İstediğiniz ölçüde bir kavanozu seçebilirsiniz.Üzerindeki yapıştırmaları ve kağıtları çıkardıktan sonra çalışmanıza başlayabilirsiniz.Seçtiğiniz kavanozun ,kapağının ölçüsünden biraz daha büyük bir parça kumaş kesiyorsunuz.

2.Bu yuvarlak parçanın ,her tarafını saracak şekilde düzgün bir teyel yapıyorsunuz.

3.İçerisine ister elyaf ,isterseniz pamuk yerleştirebilirsiniz,hatta eski kaçmış naylon çoraplarla da içini doldurabilirsiniz.

4.Doldurduktan sonra,teyelinizi çekiyorsunuz,böylelikle kumaş büzülüyor,elyafı içine almış oluyor.

5.Kapağımızın üzerini oluşturan ,iğneleri batıracağımız kısmı böylelikle hazırlamış oluyoruz.Kapak ölçüsünde,yuvarlak bir karton kesiyor,hazırladığımız bu parçayı kartona yapıştırıyoruz,kartonu da kapağa yapıştırıyoruz.

6.Kapağın yan kısımlarını,bir iple veya kumaşla çevreleyerek yapıştırıyoruz,üzerine ince bir dantel geçiyoruz.

7.Son olarak istediğimiz süslemeleri ekleyebiliriz.Tabi kavanozun içerisine düğmeler,iplikler eklenebilir.

ÖNERİLER:

İçerisine daha fazla ürün (iplik,düğme) koymak için daha büyük bir kavanozu seçmenizi öneririm.Ayrıca daha şık bir görüntü istiyorsanız,kavanozlarınızı renklendirebilirsiniz.En basit boyama guaj boyayla oluyor,kurumasını bekleyip ,çalışmayı yapabilirsiniz.Kavanozlarınızı renkli kağıtlarla kaplamak bir başka öneri olabilir. Ama en güzeli ,kavanozun etrafını yapıştıcı ile çevreledikten sonra,dantel ile kaplamak olacaktır 🙂

Bir diğer çalışmamız ise şu şekilde:

MALZEMELER:

*Fincan ( altlığı ile beraber )

*Kumaş

*Mıknatıs

*Dantel

*Süslemeler için düğme,çiçekler,kurdela

YAPIM AŞAMASI:

*Fincanımızın ağız kısmını ölçü olarak kullanıyoruz.Daha büyüğü bir parça olacak şekilde kumaşımızı kesiyoruz.En üstüne gelecek parça olarak da dantel kumaşımızı kesiyoruz.

2.Alta sert kumaşımızı,üste dantel kumaşımızı koyuyoruz.Her terafını düzgünce teyel yapıp ,içini elyaf ile dolduruyoruz.

3.Doldurduktan sonra,ipimizi çekiyor,elyafı kumaşa hapsediyoruz.Eğer açıklık kaldı ise,birleşim yerine,yuvarlak bir parça (keçe iyi bir kapatıcıdır) ekliyor ve sıkıca dikiyoruz.

4.Fincanımızın içiresine mıknatısı yapıştırıyoruz,diğer parçasını  ise fincan altlığına yapıştırıyoruz.Böylelikle fincanımızı hem sabitlemiş oluyor hem dilediğimizde kaldırabilir duruma getiriyoruz.

5.Oluşturduğumuz iğne saplama kısmını fincanımıza oturtuyoruz.

6.Dilediğimiz süslemeleri yapıyoruz. Kullanıma hazır !!!

İğnelik çalışmalarını,fincan ve kavanoz haricinde keçe içini doldurarak,porselen çaydanlık üstlerine,bardaklara,boş makaralara,bitmiş koli bantlarına,pet şişelere ,örgülere… çok farklı nesnelerle çalışıp ,çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz,seçim sizin tabi 🙂 Herkese iyi çalışmalar!!!

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..