Günümüzde çay, kahve, sigara ve diğer içeceklerin diş sararmasına, diş yüzeyinde yer alan lekelerin oluşmasına neden olduğunu herkes tarafından bilinir. Bunun için ya sevdiğiniz yiyecekleri, içecekleri azaltmanız ya da dişlerinize düzenli olarak beyazlatma işlemi yaptırmanız gerekir. Düzenli olarak diş beyazlatma işlemi biraz maliyetli olacağı için diş beyazlatma işleminde kullanılan doğal tarifleri uygulayabilirsiniz.

Sirkenin Dişlere Faydası

Sirke insan sağlığı için çok önemli bir besin maddesidir. Özellikle de diş bakımında ve dişlerin sararmasını engellemek için kullanılır. Sirke, karbonat gibi diş yüzeyinde yer alan lekelere ve sararmalara neden olan diş plaklarını çözücü bir kimyasal etki oluşturur. Bu nedenle sirke diş beyazlatma işleminde kullanılır. Aynı zamanda sirke diş eti için bitkisel bir çözüm oluyor ve diş yüzeyinde yer alan lekelerin giderilmesinde de kullanılır.

Sirke İle Diş Beyazlatma Yöntemleri

1. Sirke, Tuz Ve Karbonat İle Diş Beyazlatma

Malzemeler

1 tatlı kaşığı karbonat
Çay kaşığının çeyreği ile tuz
Çay kaşığının çeyreği ile elma sirkesi

Uygulama Şekli

Küçük bir kasenin içerisine 1 tatlı kaşığı karbonatı koyun. Daha sonra çeyrek çay kaşığı tuz ve elma sirkesini, kaseye ilave edin. Tüm malzemeleri macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Diş fırçanızı biraz ıslattıktan sonra, bu karışımı diş fırçasına küçük bir parça sürün.

İki dakika boyunca dişlerinize çok fazla bastırmadan, yavaş hareketlerle fırçalayın. Belirtilen süre bittiği zaman ılık suyla ağzınızı çalkalayın. Bu uygulamayla istediğiniz beyaz dişlere kavuşabilmeniz için her hafta düzenli olarak iki ya da üç kere yapabilirsiniz. Ancak bu karışımın içerisinde yer alan karbonat ve tuzun belirtilen miktarda kullanılması gerekir. Diş yüzeyini çizmemesi için yavaş hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Belirtilen süreyi de aşmamaya özen gösterin. Bu karışımı uyguladıktan çok kısa bir süre sonra dişleriniz beyazlamaya başlayacak.

2. Sirke, Zeytinyağı ve Karbonat İle Diş Beyazlatma

Malzemeler

1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı sirke
2 damla zeytinyağı

Uygulama Şekli

1 çay kaşığı karbonatı küçük bir kaseye alın. 1 çay kaşığı sirke ve 2 damla zeytinyağını, karbonatın içerisine ilave edin.
Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Diş fırçanızı ıslattıktan sonra, bu karışımı diş fırçanıza sürün. İki dakika boyunca diş etlerinize çok fazla bastırmadan, yavaş hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. En son olarak ise ılık su ile ağzınızı çalkalayın.

Dişlerinizi beyazlatmak için bu tarifi haftada iki ya da üç kere düzenli olarak fırçalayın. Tarifte karbonat olduğu için dişlerinizin yüzeyine bastırmadan fırçalamanız daha iyi olacaktır. Çok fazla bastırarak fırçalarsanız hem diş yüzeyi çizilir hem de diş etiniz tahriş olabilir. Manuel bir fırçayla bu tarifi uygulamanız daha iyi olacaktır.

3. Sirke, Karbonat Ve Nane Yağı İle Diş Beyazlatma

Malzemeler

1 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı nane yağı

Uygulama Şekli

Küçük bir kasenin içerisine 1 çay kaşığı sirkeyi koyun. Daha sonra sirkenin içerisine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı nane yağını ilave edin. Tüm malzemeleri birbiriyle iyice karıştırın. Tüm malzemelerin macun kıvamına gelmesi gerekiyor. Diş fırçanızın çok az ıslatın ve küçük bir miktar bu karışımdan diş fırçanıza sürün.
Bu karışımla diş fırçanıza sürdükten sonra iki dakika boyunca dişlerinizi yumuşak hareketlerle fırçalayın.
İki dakika sonunda dişlerinizi ılık su ile çalkalayın. Dişlerinizi beyazlatmak için uygulayacağınız bu kürün başarılı bir şekilde sonuçlanması için düzenli olarak haftada iki ya da üç kere yapmanız gerekir. Düzenli olarak uyguladığınız bu karışımdan sonra dişlerinizin eski beyazlığına kavuştuğunu göreceksiniz.

4. Sirke, Çilek Ve Karbonat İle Diş Beyazlatma

Malzemeler

1 çay kaşığı sirke
1 tane çilek
1 çay kaşığı karbonat

Uygulama Şekli

Küçük bir kasenin içerisine 1 çay kaşığı sirkeyi dökün. Daha sonra sirkenin üzerine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin.
En son olarak çilekleri bir çatal yardımıyla ezin. Karışımın içerisine ilave edin. Tüm malzemeler macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Diş fırçanızı ıslattıktan sonra bu karışımdan küçük bir miktar alın ve diş fırçanıza sürün.
Yaklaşık olarak iki dakika dişlerinizi fırçaladıktan sonra, dişlerinizi bol su ile çalkalayın. Eğer isterseniz, diş macununuzla dişlerinizi tekrar fırçalayarak, dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Sirke İle Diş Beyazlatma Sonrasında

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerinizi sirke ile beyazlattıktan sonra, dişlerinizin eski sarılığına tekrar dönmemesi için çay, kahve ve sigara tüketiminizi azaltmanız gerekir. Diş beyazlatma için yapacağınız bu uygulamaları belirtilen oranda kullanmaya dikkat edin. Tariflerin içerisinde yer alan karbonat ve sirkeyi belirtilen oranda kullanın. Aksi durumda dil etiniz tahriş olabilir.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..