Gıda zehirlenmesi sonrası halsiz ve güçsüz kalan vücudunuza ,destek vermenizi sağlayacak doğal ürünler ve bu ürünlerin özellikleri nelerdir? Gıda zehirlenmesi nedir ? Neden meydana gelir ? Önlemini Almak mümkün mü? Tüm bu soruların yanıtlarını verelim .

Gıda Zehirlenmesi ,tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden kaynaklanacağı gibi, bakteri ve virüslerden de geçebilir. Norovirüs ve Escherichia coli, Kampilobakter enterit, , Salmonella ya da Staphylococcus aureus  adlı Bakterilerden kaynaklanabilir.

İyi yıkanmamış, uygun pişirilme şartlarında ve derecesinde pişmeyen gıdalar, kirli mutfak ürünleriyle servis edilen yiyecekler,bu bakterilerin bize geçişine neden olmakla ve Zehirlenmeye maruz kalmaktayız.

Gıda Zehirlenmesinde BELİRTİ olarak ise; Kusma, İshal , Mide krampları, Baş ağrısı, dışkı veya idrarda Kan tüm bunların sonucu vücutta Halsizlik görülür. 

Önlemini Almak Mümkün mü sorusunun cevabı ise Evet ! Daha az yağlı,az baharatlı, hafif, sağlıklı besinler tüketmek. Pişme sürelerine dikkat etmek, çiğ olarak tüketilecek ise, çok iyi bir şekilde yıkamak. Buzdolabı ve derin dondurucudaki yiyecekleri uygun şekilde muhafaza etmek. Mutfak malzemelerinin temizliğine dikkat etmek. Mümkün olduğunca evde kendi hazırladığımız yiyecek ve içecekleri tüketmek.

  Gıda Zehirlenmesi Tedavisi ve Tedavi Sonrası İçin Uygulayabileceğimiz Doğal Yöntemler

SU

Gıda zehirlenmesinden kurtulmanın en iyi yolu çok miktarda su ve sıvı alımı sağlamak. Vücuda kaybettiği suyu geri kazandırmak ilk hedefiniz olmalı.

YOĞURT- ÇEMEN TOHUMU KARIŞIMI

Gıda Zehirlnemesine sebep olan bakterileri yok etmeye yardımcı olan yoğurt faydalı bakterileri barındırır,antibiyotik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Çemen Tohumu ise,zehirlenme sonucu oluşan karın ağrılarını dindirmek için kullanılır.

1 Çorba kaşığı yoğurt

1 Çay Kaşığı Çemen Tohumu

Bu iki malzemeyi karıştırıp ,tüketin. Mide ve karın ağrılarınız azaldığını ,kusmanın geçtiğini göreceksiniz.

-BAL

Anti-fungal ve anti -bakteriyel özelliklete sahip olan Bal, hazımsızlığa iyi gelir, mide rahatsızlığını giderir. Güzel yanı ise,ilaçlar gibi lezzetsiz değildir.

MUZ

Zengin Potasyum Mineralleri sayesinde ,Gıda Zehirlenmesinin Belirtilerinden olan Kusma ve İshale oldukça iyi gelen Muz,hastalığın oluşturduğu Halsizlik ve yorgunluğa da iyi gelir,enerjinizi yükseltir.

-SARIMSAK

Antiviral özelliği sayesinde ,ishalinizi bitiren Sarımsak,Dialil Sülfid bileşiği ile keskin bir kokuya sahiptir,bu bileşik vücuttaki zararlı bakterilerin yayılmasına engel olur.

ZENCEFİL

Vücuda sunduğu müthiş faydaların yanı sıra, mide ağrılarınıza da oldukça iyi gelir. Direk yemekten hoşlanmıyor iseniz,çayınıza veya hazırlayacağınız aromatik suyunuza karıştırabilirsiniz, böylelikle vücudun hem su ihtiyacını karşılar hem mide ağrılarınızı giderir hem Zencefilin vücudunuz birçok bölgesine sunduğu kapsamlı faydalarından elde etmiş olursunuz.

ELMA SİRKESİ

Cilt yenilemeden ,zayıflamaya, temizlikten detoksa kadar birçok amaç için kullandığımız Elma Sirkesi,Zehirlenmenin yarattığı Mide ağrılarına da iyi gelir.  Zararlı bakterileri öldürür, Gastrointestinal astarı rahatlatır. Ilık su ile karıştırıp içebilirsiniz veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz,lezzetli ve daha faydalı bir öğün elde edeceksiniz. ( Ev yapımı Sirke Kullanın)

LİMON

Anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri olan Limon bolca C vitamini ve Asit içerir. Zararlı Bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve Gıda Zehirlenmesi geçiren kişileri rahatlatır.

FESLEĞEN

Anti-mikrobiyal özelliği ile zararlı organizmalara karşı vücudunuzu korur. Karın ağrınıza iyi gelir. Yapabileceğiniz çok güzel bir karışım ise; Fesleğen yapraklarından hazırlayacağınız Çayınıza Biraz Bal Eklemek olabilir.

Tüm Sevdiklerinizle Paylaşın,Müdahale anında ne yapılması gerektiğini bilsinler…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..