Hemen Her Evde Olan Malzemelerle Hazırlanan 5 Doğal Tüy Dökücü Tarif
Adı üstünde istenmeyen tüyler… Neredeyse onlardan memnun olan kimse yok ama nedense onlar bizimle kalmaya pek bir meraklı.
Haliyle bu da birçok insanın onlarla mücadele etmek zorunda kaldığı anlamına geliyor. Ne yöntemler denenmiyor, ne kremlere dünya paralar verilmiyor, ne aletler alınmıyor, ne seanslara gidilmiyor onlardan kurtulmak için…

Biz de istedik ki bu istenmeyen tüylerle doğal bir mücadele yöntemi varsa herkes bilsin, herkes vücuduna zarar vermeden onlardan kurtulmanın yolunu öğrensin.

Anlayacağınız oturduk araştırdık, doğal tüy dökücü görevi görebilecek çeşitli karışımlar, kürler, besinler bulduk. Neredeyse hepsi çok zararsız, hepsi denemeye değer. Elbette öyle bir seferde uygulayınca sizi tüylerden hop diye kurtaracak bir çare sunmuyorlar ama düzenli olarak kullanıldıklarında tüyleri güçsüzleştiriyor, azaltıyor ve zaman içinde tamamen yok ediyorlar. Yani bu doğal tüy dökücülerin her biri, tahmin ettiğinizden çok daha faydalılar.

Daha pratiği yok: Tuz ve limon ile doğal tüy dökme yöntemi


Yine en az ceviz kürü kadar çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan bu yöntem, tüylerin kök kısımlarını zayıflatarak onları azaltmayı ve yok etmeyi amaçlıyor. Uygulaması da oldukça basit.

Malzemeler:
1 adet limonun taze sıkılmış suyu
1,5-2 çay kaşığı kadar tuz
Yapılışı ve Uygulanışı:
1 adet limonun suyunu sıkıp bir kaseye alın ve içine tuzu da ilave edip güzelce karıştırın. Ardından tüyleri aldığınız bölgelere uygulayarak karışımın köklere nüfuz etmesini sağlayın. En az 2-3 saat bu karışımı cildinizde bekletin. Bu uygulamayı da tüyler yeniden çıkmaya başlayana kadar yapabilir, istenmeyen tüylerinizin azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Karışım, cildinizin biraz kaşınmasına ve yanmasına neden olacaktır, hemen endişelenmenize gerek yok. Ancak bu kaşıntı ve yanma çok ciddi boyutlardaysa, cildinizde çok fazla kızarıklık oluştuysa uygulamayı cildinizden hemen temizleyin.

En çok merak edilenlerden biri: Ceviz kürü ile doğal tüy dökücü krem

İstenmeyen tüylerinizden neredeyse tamamen kurtulmanız mümkün.

Malzemeler:
1 avuç ceviz kabuğu
1 su bardağı su
Gazlı bez ya da pamuk

Yapılışı ve Uygulanışı:
Bildiğimiz cevizin kahverengi kabuklarından bir avuç kadar edinin. Bu kabukları çevrenize ve kendinize zarar vermeyeceğiniz şekilde önlemler alarak temiz kalacak şekilde bir yakın. Ceviz kabukları kül haline gelince, bu külü alıp bir su bardağı suyun içine koyun ve bu şekilde en az 12 saat bekletin. Yeteri kadar beklettikten sonra küllü suyun içine gazlı bezi ya da pamuğu sokup bu karışımla iyice ıslatın ve tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgenin üzerine ıslak gazılı bezi ya da pamuğu yerleştirip 30 dakika bu şekilde bekletin.

Kürü her gün 30 dakika olacak şekilde uyguladığınızda tüylerinizin bir kısmının hiç çıkmadığını, bir kısmınınsa çok zayıf çıktığını görecekseniz. İstenmeyen tüyleriniz azalmış olsa da yeniden çıktığında bu uygulamayı tekrarlayabilir, tüyleriniz iyice zayıflayıp bitene kadar da aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Hemen her evde bulanan malzemelerle: Yumurta akı, mısır unu ve toz şeker ile hazırlanan doğal tüy dökücü

Malzemeler:
1 adet yumurtanın akı (Sarısının hiç karışmadığından emin olun)
1 yemek kaşığı mısır unu
1 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı ve Uygulanışı:
Yumurtanın akını sarısından dikkatlice ayırın ve ayrı bir kaseye alın. Ayırdığınız bu yumurta akının içine mısır ununu ve toz şekeri ilave edip güzelce karıştırın. Karışım homojen bir kıvam alınca tüylerinizi aldığınız bölgeye parmaklarınızla masaj yaparak uygulayın. Karışım uyguladığınız bölgede kuruyup yumurta akının verdiği gerginliği hissedene dek bekleyin. Ardından ılık suyla bölgeyi güzelce temizleyin. Haftada 4-5 kez olacak şekilde düzenli uygulayarak tüylerinizin azalmasını sağlayın.

Mis gibi de kokar: Portakal kabuğuyla doğal tüy dökme yöntemi

Tıpkı limon gibi portakal da doğal tüy dökücü olarak destek alabileceğiniz malzemelerden biri aslında.

Malzemeler:
1 orta boy portakalın kabukları
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı:
Bir portakalı alın ve beyaz kısımları çok gelmeyecek şekilde soyarak kabuklarını ayırın. Ayırdığınız bu kabukları mutfak robotu yardımıyla püre kıvamına getirin ve içinde zeytinyağını ilave edip bir süre daha karıştırın. Karışım, krema gibi bir kıvama geldiğinde hazır demektir. Tüylerden arındırdığınız bölgeye karışımı sürün ve bu şekilde yaklaşık 45 dakika-1 saat arası bekletin ve hemen ardından ılık suyla güzelce durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 uygulayaraka zaman içinde tüylerinizden kurtulun.

Özellikle yüz bölgesindeki tüylerden kurtulmak isteyenlere: Zerdeçal ile doğal tüy dökücü

Özellikle yüzde oluşan istenmeyen tüylenmeyle başınız dertteyse sizi hemen 2 malzemeyle hazırlanan bu etkili karışıma doğru alabiliriz.

Malzemeler:
2 yemek kaşığı toz zerdeçal
2 yemek kaşığı kadar süt

Yapılışı ve Uygulanışı:
Toz zerdeçalı bir kaseye alın, içine 2 yemek kaşığı kadar süt ilave edin ve karıştırın. Karışım macun kıvamına gelmeli. Eğer çok sıvı ya da fazla katı olduysa süt miktarını artırıp azaltarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Macun kıvamına gelen doğal tüy dökücüyü uygulamak istediğiniz bölgeye güzelce sürün ve bu şekilde 30 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın ve bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapın. Tüyleriniz yeniden çıkmaya başladığında güçsüz olduklarını, hatta bazılarının çıkmadığını göreceksiniz. Düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizdeyse tüylerinizden tamamen kurtulmanız neredeyse işten bile değil.

Bunları söylemeden geçmek olmaz: Doğal tüy dökücü karışım ve kremleri uygularken dikkat edilmesi gerekenler

Bu tarifleri uygulamadan en az 1 gün önce istenmeyen tüm tüyleri kökünden temizlemiş olduğunuzdan (ağda, ip ya da epilasyon ile) ve bölge tüysüzken bu uygulamaları yaptığınızdan emin olun. Çünkü bu doğal tüy dökücüler, tüyleri kökünden zayıflatarak yeniden çıkmalarını engelleyebiliyor. Bu nedenle uygulama yaptığınız bölgenin istenmeyen tüylerden tamamen arınmış olması büyük önem taşıyor. Jilet ise kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Ayrıca, eğer tariflerde verilen miktarlar uygulayacağınız bölge için az kalıyorsa tüm malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırarak daha fazla miktarda karışımlar da hazırlayabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Eğer cildiniz çok hassas ise, sık sık cilt problemleri yada alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız bu uygulamaları yapmadan önce mutlaka ilgili alanda uzman bir doktora danışmalısınız. Aynı şekilde cildinizde normalin çok daha üzerinde bir tüylenme söz konusuysa böyle doğal yöntemleri denemeden önce mutlaka tahlillerinizi yaptırmalı, hormonlarınızın ve vücudunuzun diğer tüm işleyişlerinin normal seyrinde olduğundan emin olmalısınız. Çünkü aşırı tüylenme, hormon bozukluğu başta olmaz üzere birçok sorundan kaynaklı olabilir ve çok daha ciddi müdahaleler gerekli olabilir. Aman diyelim, sağlığınızı tehlikeye atacak herhangi bir uygulamada bulunmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..