Evde ,doğal malzemelerle cilt güzelliğimizi geri kazanmak mümkün, güzellik salonlarına para ve zaman vermektense evinizin rahatlığında, bildiğiniz ürünlerle kendi bakımınızı yapabilirsiniz. Randevu alma derdi, vakit ayırma derdi , para verme sıkıntısı olmadan, istediğiniz anda kendi bakımınızı yapmanızı sağlayan bu kolay  ve  az malzemeli , hızlı sonuç veren tarifleri umarım seversiniz.

Uygun tarifi bulabilmek için önce cildimizi tanımalıyız ve cildimizin hangi özelliğinin kötü ya da eksik olduğunu tespit ettikten sonra,uygun maskeyi ,uygun miktar ve tekrar sayısıyla uygulamalıyız. Bana göre kendi cildini en iyi kendisi bilir kişinin , anlık yapılan cilt testlerinin ,değişen hava koşulları ve beslenme şekillerimizle  tam bir tutarlılık göstermesi mümkün değil. Ben bu sebepten ,mevsimine ve cilt durumuma göre farklı maskeler uyguluyorum cildime.

Bir diğer püf noktası ise ; Tutarlılık. Bazı maskeler birkaç uygulama sonrası faydasını gösteriyor ama kimi zaman hızlı sonuç almak isteyen biz bayanlar, ilk uygulama sonrası net bir sonuç göremeyince uygulamayı devam ettirmiyoruz. Düzenli uygulamalar, cildini tanıyan ve ihtiyaçlarını  doğru tespit etmiş kişilerde ,uygun maske seçimiyle beraber kesinlikle doğru sonuçlar getirecektir. Tüm bunlara rağmen, iyi sonuçlar alamadığınız durumlar var ise, cilt bozukluğunun altında gizlenen bir hastalık olabilir, belirtileri dikkatlice takip edin ve doktorunuza aktarın.

Uyguladığım, memnun kaldığım , hassas bir cilt sahibi olmama rağmen yan etkisini görmediğim ve gözlemlenebilir sonuçlarla etrafımdaki insanlardan olumlu tepkiler aldığım CİLT MASKElerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

EĞER İSTEDİĞİNİZ SİVİLCELERDEN KURTULMAK İSE ;

1.YOĞURT MASKESİ

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı yulaf
 1. Tüm malzemeyi ,macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

 2. Daha derinlemesine sonuç almak için,yüzünüze maske öncesi buhar uygulayın ( çaydanlıkta suyu kaynatıp, havlu yardımıyla yüzünüze buhar uygulayabilirsiniz).

 3. Maskeyi gözaltı ve dudak hariç tüm yüzünüze uygulayın, 15 dakika bekletin.

 4. Süre dolunca ,soğuk suyla yıkayın ve kurulayın.

Yoğurdun içinde b12, b2, b5 ,kalsiyum,laktik asit ve çinko vardır ; antibakteriyel özelliği ile bakterileri yok eder ve sivilce oluşumunu engeller.  Bal ; cildimizi yumuşatır ve yulaf kirli tabakayı ciltten atar. Bu 3 malzeme birleşerek ,cildimizi hem sivilcelerden temizler hem de yumuşatır.

Not: İstediğiniz sonucu alana kadar ,haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Dip Not:  Maskelerim için özellikle kendi mayaladığım ev yoğurtlarını kullanıyorum.

2. TARÇIN MASKESİ

 • 1 çay kaşığı Toz Tarçın
 • 1 çay kaşığı Bal
 • 1 çay kaşığı Limon Suyu
 1. Malzemeleri karıştırın.İnce bir tabaka halinde ,göz ve dudak çevresi hariç tüm yüze sürün.Kuruması için 15 dakika bekleyin.Soğuk suyla , hafif masaj yaparak cildinizi maskeden arındırın.

Tarçın, sivilceden kaynaklı kızarıklıkları alır, bakterileri temizler, cildi canlandırır. Bal ; sivilceleri iyileştirir ve cildi yumuşatır. Limon suyu ise , C vitamini  barındırır, cildi besler,bu maskede en etkin özelliği kahverengi sivilce lekelerini açması. ( Kuru ve hassas ciltler limon suyu kullanımında dikkat etmeli,kızarıklık yapabilir, ciltleri uyum sağladıkça ,oranı kademeli olarak arttırabilir )

Not: İstediğiniz sonucu alana kadar ,haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

EĞER İSTEDİĞİNİZ PARLAK BİR YÜZ İSE ;

1.YUMURTA AKI MASKESİ

 • 1 Yumurta Akı
 • 4-5 damla Limon Suyu
 • 1 yemek kaşığı Bal
 • 1 yemek kaşığı Tarçın
 1. Yumurta akını köpük kıvamını alana kadar çırpın.Limon suyunu ,bal ve tarçını ekleyip karıştırın.Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze ve ardından,boynunuza sürün.Yaklaşık 30 dakika sonra,( yumurta akının verdiği gerginlik ve mimik yapmadaki zorlanmanız yıkama süresinin habercisi olacaktır 🙂 soğuk suyla yıkayınız.

Yumurta akı cildinize sıkılık, Limon suyu cilt tonu renk dengesi , Bal yumuşaklık ve nem , Tarçın kan dolaşımınıza hız vererek istenilen PARLAK ,sağlıklı ,güzel cilde sahip olabilirsiniz.

NOT: Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

2.MUZ MASKESİ 

 • 1 Muz
 • 1 çay kaşığı Bal
 • 1 çay kaşığı Limon Suyu
 1. Muzu çatal yardımıyla ,bir kabın içinde ezin.Bal ve limon suyunu ekleyin, iyice karıştırın.Maskeyi yüzünüze sürmeden önce gerekli hazırlıkları yapın; bulamaç kıvamında bir maske olacağı için etrafa dağılabilir, kıyafet ve uygulayacağınız mekanı ona göre ayarlayın :)Yüzünüzü güzelce yıkayıp, kuruladıktan sonra maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm cildinize uygulayın.Maske 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra soğuk su ile durulayın.

Muz ,bol miktarda A vitamini ,B vitamini ,E vitamini ve Potasyum içerir. Bu sayede ;lekeleri giderir, yaşlanmayı yavaşlatır ,kırışıklıkları önler , cildi yumuşatır, nemlendirir ve rengini açar  🙂 Muz lezzeti ve cildimize verdiği faydaları ile harika bir meyvedir. 🙂

Not: Haftada 1 veya 2 kere kullanabilirsiniz.

EĞER İSTEDİĞİNİZ RENK TONU AÇILMIŞ ( BEYAZLAMIŞ ) BİR YÜZ İSE ;

1.KARBONAT MASKESİ

 • 1 çay  kaşığı Karbonat
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 4-5 damla Limon suyu ( isteğe bağlı )
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı ( isteğe bağlı )
 1. Bir kasede karbonat ve yoğurdu karıştırın.Eğer çok hassas bir cildiniz yok ise ve daha iyi sonuç almak istiyorsanız limon suyunu ekleyin.Cildiniz kuruysa ya da daha nemli olmasını istiyorsanız,zeytin yağı  ekleyin.Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra ( çok sıvı bir karışım olmasın,yoğurda göre değişiyor katılığı) göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın.Maske kuruduktan sonra, ( 15 dakika ) yüzünüze masaj yaparak cildinizden soğuk su yardımı ile çıkarın.

Kabartma tozu olarak da bilinen Karbonat ciltteki ölü hücreleri canlandırır, cildi beyazlatır ,ancak çok hassas bir cildiniz varsa ,ilk kullanımda yüzde kızarıklıklar yapabilir, bu yüzden karbonat – su maskesi yerine , karbonat -yoğurt maskesini öneriyorum ben ( daha az kızarıklık verdi ve yoğurtlu karışım daha yumuşak,parlak ve beyaz bir cilde kavuşmamı sağladı ). Ayrıca , çillere de iyi geliyor, güneş lekelerini tamamen geçirmesede büyük oranda,hafifletiyor.

Not: Haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

2.PİRİNÇ MASKESİ

 • 1 çay bardağı Pirinç
 • 2 çay bardağı  Su
 1. Pirinci , direk olarak suya atın ve karıştırın.Pirincin içindeki beyazlatıcı maddelerin ( fitik asit ) suya geçmesi için 3 saat bekleyin.Süre sonunda, bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla pirinçleri sudan çıkarın, suyu alın.Çıkardığınız pirinç suyu  ile yüzünüzü yıkayın. Sonrasında arındırmak için yüzünüzü yıka-ma-yın.Mümkünse 3-4 saat yüzünüzde kalsın, birçok yüz kreminin içinde bu maddeler var zaten,cildimize onları sürüp tüm günümüzü geçirebiliyorsak,neden bu saf madde duramasın ki 🙂 Ben saatlerce silmedim 🙂

Bir Diğer Pirinç Maskemiz ise; 

 • 1 kahve fincanı pirinç
 • 1 kahve fincanı süt
 1. Pirinci toz haline getirin (  blendırda , kahve değirmeninde yahut ezerek )Azar azar sütü ekleyerek,macun kıvamına getirin.Göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza sürün.Kuruması ve emmesi için 30 dakika bekleyin.Soğuk suyla maskeyi cildinizden çıkarın.

NOT: Haftada 1 veya 2 kere kullanabilirsiniz.

Pirinç fitik asit üretir, bu madde cildi beyazlatır, ölü deriyi atar, cildi sıkılaştırır. Ferulik asit ve allantoin maddeleri ile , güneş ışınlarına karşı korur.Özellikle yaz aylarında pirinç maskelerini yapmanızı öneririm.

Dip Not : Sütlü Pirinç maskesini ikinci kez yapmaya cesaret edemedim, sütün iyileştirici cildi yenileyici ve besleyici özellikleri yanı sıra,tüylenme yapabilme olasılığı benim gözümü korkuttu. Ama sonuç gerçekten ilk uygulamadan sonra bile çok net gözlemlenebiliyordu. Tercih sizin:)

EĞER İSTEDİĞİNİZ CANLI , TEMİZ VE PARLAK BİR CİLT İSE ;

 • Kahve Telvesi
 • Birkaç damla zeytinyağı
 1. Kahvenizi içtikten sonra ,fincanızın dibinde kalan telveyi soğumaya bırakın.Birkaç damla zeytinyağı damlatarak karıştırın.Karışımı göz ve dudak çevresi tüm yüzünüze , ellerinize uygulayın.Kuruduktan sonra ( 15 dakika ) yüzünüze hafif bir masaj yaparak cildinizi soğuk suyla temizleyin.

Kahve peeling ( soyma ) yaparak ciltteki ölü deriyi atma özelliğine sahip olduğu için cildinizi arındırarak temiz bir yüze sahip olmanızı sağlayacaktır. Halis zeytinyağı kullanımı ise ,cildinize ihtiyaç duyduğu nemi verecek ve parlak ,temiz, yumuşak bir cilde sahip olacaksınız.

Not: Haftada 1 veya 2 kere kullanabilirsiniz.

Son olarak ,tüm bu maskeleri yapacak vaktiniz,malzemeleriniz ya da hevesiniz yoksa bu küçük öneriler size gelsin 🙂

DİĞER ÖNERİLER:

 • Sivilcelerden kurtulmak için ; pamuğa birkaç damla limon sıkıp,sorunlu yere sürün.Kuruduktan sonra yıkayın.Nemlendirici sürün.

 • Yumurta akını yüzünüze sürün, 20 dakika bekletin sonra yıkayın.Cildiniz temizlenecek, canlanacaktır.

 • Asit içeren meyveleri ve sebzeleri ( greyfurt, çilek , kivi , portakal ,domates ) cildinize sürerseniz, iltihabı,sivilceyi temizleyecektir.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..