Sık sık hastalanıyor, elleriniz ve ayaklarınız terliyor veya üşüyor mu? Bunun nedeni kan dolaşımı bozukluğu olabilir.

Gereken önlemler alınmadığı takdirde kan dolaşımı bozukluğu ölümcül olabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna neden olan temel faktörler ise sigara içmek, egzersiz yapmamak, diyabet, kan pıhtılaşması ve yaşlılık.

Öte yandan elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyorsa bunun nedeni genetik de olabiliyor. En iyisi doktorunuza danışmak.

İşte kan dolaşımınızı hızlandırmak için birkaç tüyo:
Su
Yapılan araştırmalarda günde sekiz bardak su içmenin kan dolaşımı bozukluğunu önlediği görüldü. Su ayrıca gerekli besinlerin organ ve hücrelere taşınmasında önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca soğuk suyla birkaç dakikalığına duş almayı da deneyebilirsiniz. Bunu haftada yine birkaç kez tekrarlamalısınız. Dr. Ben Kim’in söylediğine göre, haftada birkaç kez birkaç dakikalığına soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırıyormuş.

Zencefil


Yapılan araştırmalarda düzenli olarak zencefil tüketmenin kalp damar rahatsızlığını ve kanda pıhtılaşmayı önlediği görüldü.

Zencefilde yer alan gingerol ve zingerone isimli maddeler vücut sıcaklığını arttırır ve bu da kan akışının hızlanmasını sağlar.

Sarımsak
Sarımsağın sağlığımıza faydalı olduğunu biliriz. Ayrıca araştırmalar da bunu destekler.

Sarımsakta yer alan maddeler kalp rahatsızlıklarını, damar sertliğini ve kan dolaşımı bozukluğunu önler.

At kestanesi


At kestanesinde yer alan aescin bileşeni, iltihaplanmayı, kan dolaşımı bozukluğunu ve varisi önleyip kılcal damarları güçlendirir.

Arnavut biberi
Özellikle Arnavut biberinde olmak üzere çoğu acı biberde bulunan kapsaisin maddesinin yapılan araştırmalarla damarları güçlendirdiği ve kalbi koruduğu görüldü. Ayrıca yine bu madde kan dolaşımı bozukluğunu önlüyor.

Balık yağı

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Maryland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada balık yağının damarlardaki yağlanmayı önlediği ve kolesterolü dengelediği görüldü.

Elleri ve ayakları üşüyen kişiler, sarımsak ve zencefil tüketmeye başladıktan sonra el ve ayaklarının eskisi gibi üşümediğini söylüyorlar.

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..