İnsanlar, masajların gerçekten de işe yaradıklarına sonunda inanmaya başladılar. Ancak ayağınızdaki bir bölgeye uygulayacağınız baskıyla, baş veya boyun ağrınızın geçeceğini şimdi ilk kez bizlerden duyunca şaşırabilirsiniz!

Aslında yöntem binlerce yıl öncesine dayanıyor. Çinliler, yüzyıllardan beri çeşitli masaj teknikleri ile ağrılarına derman buluyorlar. Çinliler, vücudunuzun belli bir bölgesindeki noktaya uygulayacağınız baskının vücudun bir diğer bölgesindeki ağrıyı geçirdiğini keşfeden ilk kişiler oldular.

Boyundaki ve baştaki ağrıları geçirmeye yarayacak olan baskıyı yapacağınız bölgeye GB 39 adı veriliyor. Bacağın aşık kemiğinin biraz üstünde yer alıyor bu bölge. Kulağa tuhaf gelse de, bu noktaya yapılacak olan baskı boynu kesinlikle rahatlatıyor.

Eğer iş, eğitim veya ev işleri dolayısıyla yorgun bir gün geçirdiyseniz ve boynunuz ağrıyorsa, bu yöntem çok işinize yarayacak.

Yöntemin nasıl uygulandığını aşağıdan öğrenin:

Küçük parmağınızı bileğinizin hemen üstündeki bölgeye diğer parmaklarınızı da küçük parmağınızın üzerine olacak şekilde koyun. İşaret parmağınızı da bacak kemiğinizin hemen arkasındaki yumuşak bölgede yavaşça gezdirin. Bu nokta daha önce söylediğimiz gibi GB 39 olarak adlandırılıyor.

Bu sefer de baş parmağınızla aynı bölgeye bir dakikalığına baskı yapın.

Nefesinize konsantre olun. Derin derin nefes almanız gerekiyor.

Baskı yapmaya devam ederken kaslarınızı da dinlendirmeye odaklanın.

Bir dakika sonunda, baskı yapmayı bırakın ve dinlenin. Sonra birkaç saniyeliğine bu bölgeye masaj yapın.

Bileklerinize ulaşmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Sorun değil! LI 4 adı verilen ve elinizde yer alan bir bölgeye uygulayacağınız baskı ile de baş ve boyundaki ağrıyı geçirebilirsiniz.

Bu noktayı bulmak ise çok kolay. Elinizi düz tutun. Baş parmağınız ile işaret parmağınız arasındaki buruşan bölge LI 4 bölgesi. Bu bölge, işaret parmak kemiğinizin altında yer alan yumuşak ve kaslardan oluşan bölge.

Bu sefer baskı yapacağınız nokta tamamen farklı ancak yöntem aynı. Bir dakika boyunca bölgeye baskı uygulayın. Nefesinize odaklanın. Acıyana kadar bölgeye baskı uygulayın. Daha sonra ise baskıyı yavaşça azaltın. Baskıyı tamamen azalttıktan sonra da aynı bölgeye masaj yapın.

Aküpresür, akupunktur ile yakından bağlantılı ve ağrıyı azaltmada etkili. Ancak eğer ağrınız çok fazlaysa, bir doktora danışmanız önerilir.

Bunu iş yerinizde bile deneyebilirsiniz. Eğer baskı uygulayacağınız bölgeleri anlattığımız şekilde bulamıyorsanız, aşağıdaki videonun 2:45. Dakikasında GB 39 bölgesi net bir şekilde gösteriliyor.

Başınızdaki veya boynunuzdaki ağrı uyguladığınız yöntem ile geçti mi? Yöntemi arkadaşlarınızla da paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..