Ekmek buzlukta saklanır mı sorusunu sorma sebeplerinden birisi; Ekmek, insanların en çok israf ettiği besinlerden bir tanesidir. Özellikle toplu alanlarda her gün binlerce üretilen ekmekler tüketilmediği ve arttığı taktirde ziyan olup çöpe atılıyor.

Ekmeğin değerlendirilebileceği onlarca alan varken ekmek muhafaza edilemeyerek çürümeye yüz tutuyor. Ekmeğin korunması için yürütülen yöntemler artık ekmek israfı yapılmasının önüne geçiyor.

Ekmek Buzlukta Saklanır mı ?

Uzmanlar Ekmeği Buzdolabında Ya da Derin Dondurucuda Saklayın Diyor

Uzmanlar ekmeğin derin dondurucuda saklanması ve buzdolabında saklanması gerektiğinin altını çiziyor. Ekmek israfının önüne geçen ekmeğin serin yerde saklanması fikri ne yazık ki pek çok insan tarafından uygulanmıyor.

Buzdolabında ya da derin dondurucu da muhafaza edilen ekmekler atil duruma düşmüyor. Ekmekten tasarruf ettiğiniz gibi bu şekilde ekonomiye de katkı sağlamış olacaksınız.

Ekmek Saklanmadığı Zaman Neden Yumuşuyor ya da Sertleşiyor?

Sofralarımızdan hiçbir şekilde eksik olmayan ekmekler dışarda kaldığı zaman belli bir süreden sonra içerisindeki su miktarını kaybetmeye başlamaktadır. Bu sürede içindeki su miktarını kaybeden ekmek kurumaya başlamaktadır.

Ekmeğin yumuşaması ve kuruması olayıyla karşılaşmamak için ekmek daima serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Ekmeği fırından çıktıktan sonra incelediyseniz ilk çıktığı zaman içerisinde su kabarcıklarını barındırdığını fark etmişsiniz.

Bu su kabarcıkları sayesinde ekmek fırından ilk çıktığı zaman oldukça taze ve yumuşak olmaktadır. Bir süre kullanılmayan bayatlamış ekmekler fırında yine ısıtılmak istendiği zaman ısı ortamının buharı ile tekrar yumuşamaktadır.

Ekmeği Taze Tutmanın Yolları Nelerdir?

Ekmeği taze tutmanın en etkili yolu ekmeğin buzlukta saklanmasıdır. Yeni aldığınız ya da kullanmadığınız ekmekleri geniş bir poşete sarıp buzluğa atarak daha sonra kullanabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız zaman bile dışarıda kaldığından daha taze ve daha yumuşak olacaktır.

Ekmeği Buzlukta Saklayarak Tekrar Kullanacağınızda Çıkarabilirsiniz

Ekmeği buzlukta saklayarak daha sonra tekrar kullanmak için çıkarabilirsiniz. Ekmek donmuş olsa da dışarıda bir on beş dakika bekleyerek ilk günkü tazeliği ve yumuşaklığını tekrar elde edebileceksiniz.

Ekmeğin donması durumunda isterseniz ekmeği fırına atarak da yumuşatabilir ve kıtır kıtır olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ekmek israfının da önüne geçmiş olacaksınız.

Ekmeği Buzluğa Attıktan Üç Ay Sonra Tüketmelisiniz

Ekmek üç aydan fazla buzlukta bekletildiği zaman lezzet kaybına uğramaktadır. Bu nedenle tüketebileceğiniz kadar ekmeği muhafaza etmelisiniz.

Ekmekteki buğday ve diğer tahıllar yüksek oranda nişasta içerirler. Nişasta, nemle temas ettiğinde hızla ayrışır ve kararsız bir yapıya dönüşür. Bu da ekmeğin hızla kuruması ve bayatlamasına sebep olur.Mümkün ise,kısa sürede tüketebileceğimiz kadar ekmek alalım,buzdolabında saklamamıza gerek kalmadan,mutfak dolaplarında,nemsiz ,kuru ve serin yerlerde muhafaza edip,günlük taze taze tüketelim.

Artan ekmekler pek çok yemekte ve tatlıda kullanılarak değerlendirilebilmektedir. Ekmek Kavurması,Pasta,Poğaça,Ekmek Tatlısı, Tirit ve Papara yapabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..