Uçuk virüsü, insan vücuduna girip bir defa apse oluşturduktan sonra o bölgede mevcut olan sinir düğümüne girerek yerleşir. Bilhassa bedenin zayıf anlarında çoğalarak tekrar çıkar. Psikolojik vakalarda; Depresyon, stres veya karabasan görme bu gibi pozisyonlarda uçukla sık karşılaşılabiliyor.

Ayrıca , Bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde, çok aşırı uykusuzluk ya da zahmet olduğunda, çok çok güneş ışığına ve UV ışınlara maruz kalındığında, vücutta bir enfeksiyon oluştuğunda uçuk virüsü aktifleşebilir.

Uçuğunuzu hızlı bir şekilde geçirmekte size yardımcı olacak  ev yapımı tedaviler :

  Uçukla Savaşmaya Yardımcı Besinler

Bazı besinlerin içerisinde lisin denilen ve uçukla savaşmaya yardımcı olan bir amino asit bulunur. Süt, balık, et, baklagiller gibi besinler lisin içerir.

Bir diğer yandan, arginin denilen bir amino asit içeren besinler herpes virüsü için elverişlidir. Arginin çikolata, yer fıstığı, kuru meyveler ve bademde bulunur.

  Siyah Çay

Eğer uçuk çıkardıysanız, uçuğun üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve bir kaç dakika boyunca nazikçe ovalayın. Bu, ağrıyı azaltacak ve kabarıklığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

  Sarımsak

Sarımsağın çok sayıda virüsle savaşmasına yardımcı olan mikrop öldürücü özelliği oldukça iyi bilinmektedir. Bir diş sarımsağı yarıya kesin ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirin.

  Süt

Daha önce de belirttiğimiz gibi, süt lisin denilen ve uçuğun iyileşmesini hızlandıran bir amino asit içerir. Bir parça pamuğu süte batırın ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Bu tedavi en çok uçuk ilk çıkmaya başladığında işe yarar.

  Domates ve Aloe Vera

Günlük temizlik için bir kaç damla domates suyunun ardından Aloe Vera uygulayın. Aloe, cildimiz için yararlı olan pek çok bileşen içerir ve uçukların hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

  Misket limonu,

Uçukla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriel ve antiviral özellikler taşır. Bu özelliklerden yararlanmak için tek yapmanız gereken günde üç kez, doğrudan uçuğun üzerine bir kaç damla damlatmanız.

  Bal ve Sirke

Bal da sirke de uçukla savaşmaya yardımcı olacak antiviral özellik taşır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp bir parça pamuk yardımıyla doğrudan uçuğun üzerine uygulayın.

Tüm Bu Doğal Tedavilere Ek Olarak Şunlara da Dikkat Edin !!!

Uçuğunuzun Üstünü Kapatın

Pek çok kişi uçuğun üzerini makyajla kapatma hatasına düşer. Ancak bu kabarıklığın ömrünü uzatır ve iyileşmeyi geciktirir. Makyaj malzemelerini kullanmak yerine, uçuğun üzerine ince bir tabaka vazelin sürün böylece bakterilerden korunmasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca, cildinize daha fazla zarar gelmesini önlemek için dışarı çıktığınızda güneş kremi sürmeyi de unutmayın.

Dudak Kremi Kullanın

Piyasada, içinde dokosanol bulunan pek çok dudak kremi bulunmaktadır, bu kremler iyileşme sürecini hızlandırır. Eğer çok sık rüzgarda kalıyorsanız ya da kurak bir iklimde yaşıyorsanız, uçuk çıkmasını önlemek için bu kremlerden kullanın.

Uçuğun Önlenmesi

Uçukla temas etmiş olan bütün diş fırçalarının, havluların ya da diğer kişisel bakım ürünlerinin bir daha kullanılmaması çok önemlidir. Büyük ihtimalle, bunlara virüs bulaşmıştır ve daha sonra kullanıldıklarında yeni uçuklara neden olacaklardır.

Eğer mümkünse, çatal, kaşık, bardak gibi malzemeleri de sterilize etmeden yeniden kullanmayın. Ellerinizi temizlemek, bakteri ve virüslerden kurtulmak için dezenfektan jel kullanın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..