İngiltere’de 2020 yılından itibaren pet şişede su satışının yanı sıra ıslak mendillerin de üretim ve satışına yasak getirilmesi gündeme geldi. Islak mendiller maalesef doğada uzun süre yok olmuyorlar.

İngiltere’de plastik kirliliğine karşı başlatılan mücadele kapsamında, 2020 yılından itibaren pet şişede su satışının yanı sıra ıslak mendillerin de üretim ve satışına yasak getirilmesi gündeme geldi.

Islak mendiller doğada uzun süre yok olmuyor ve tuvalete atıldıkları zaman kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara yol açıyor.

ATIKLAR DOĞADA NE KADAR SÜREDE YOK OLUYOR?

Strafor 5000 yıl

Cam Şişe 4000 yıl

Plastik 1000 yıl

Poliüretan 1000 yıl

Telefon kartı 1000 yıl

Balık oltası 600 yıl

Plastik tabak 500 yıl

Pet şişe 400 yıl

Pil 300 yıl

Alüminyum 100 yıl

Çakmak 100 yıl

Ciklet 5 yıl

Sigara 1 yıl

Bez parçası 6 ay

Gazete 3 ay

Kağıt havlu 1 ay

Islak mendilin zararları nelerdir?
Islak mendil, delikli elyaflar veya bezlerin üzerine, uygulanacağı alanın özelliklerine göre su, alkol ve benzeri sıvılar eklenerek yapılmaktadır. Bazılarında yumuşatıcılar, kokulu losyonlar ve parfümler kullanılmaktadır. Temizlik amacıyla kullanılmasına rağmen bazen istenmeyen zararlı sonuçlara neden olabilmektedirler.

1-Alerjik reaksiyonlar: Islak mendiller çok amaçlı temizlik malzemeleridir. Bazen yüzdeki makyajı temizleme amacı ile kullanılabilir. Bu durumlarda hassas ten ve göz yapısına sahip insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olarak gözlerde sulanma, kızarma, burun ve ağız kenarlarında alerjik yaralara neden olabilir.

İçeriğindeki kimyasallar veya aromatik kokular deni ile vücudun belli bölgelerinde alerjik reaksiyonlara neden olması da ıslak mendilin zararları arasındadır.

2-Islak mendil bebekler için zararlıdır: Islak mendiller alkol, parfüm, klor ve dioksin gibi çocuğunuza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Aynı zamanda bazı kanser ve alerji oluşumuna neden olabilecek bileşenleri de içerebilmektedirler. Bu nedenle ıslak mendil kullanımı yerine pamuk ve su kullanmak bebeğinizi ıslak mendilin zararlarından korumanız için iyi bir yöntemdir.

3-Tuvalet temizliği için kullanılmamalı: Islak mendil tuvalet temizliği sırasında kullanıldığında içeriğindeki kimyasallar nedeni ile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bazı kişilerin uzun süreli kullandıktan sonra genital bölgede kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntılar ve yaralarla karşılaştıkları bilinmektedir.

Tuvalet kağıdı yerine kullanılması, su içerisinde parçalanmayacağı için tuvaletinizde tıkanıklıklara ve dolayısı ile talihsiz su baskınlarına neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..