Bebekler için üretilen ıslak mendiller günümüzde çok fazla kullanılıyorlar ancak yakın zamanda yayınlanan tıbbi bir uyarıya göre oldukça tehlikeliler ve sağlığınız üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilirler.

Her ne kadar zararlı görünmeseler bile bu ıslak mendiller reklamlarda tanıtıldıkları kadar güvenli değiller. Yakın bir zaman içerisinde hazırlanan bir rapor, ıslak mendillerin, çocukların sağlıkları üzerinde olumsuz etki yaratacak belirli bir bileşen içerdiklerini iddia ediyor.

Yapılan araştırmanın sonuçları ise şok ediciydi; incelenen çocukların %50’sinden fazlasında, bu ıslak mendillerin kullanımından sonra döküntüye rastlandı.

Bazı çocukların, bu ıslak mendillere karşı alerjik reaksiyon gösterdiği yürütülen araştırma ile doğrulandı. 8 yaşındaki bir çocuk, popusunda ve ağız çevresinde çok fazla döküntüye sahipti. Uzmanlar, çocuğun annesine bebekler için üretilen ıslak mendillerden kullanıp, kullanmadığını sordu ve olumlu yanıt aldı.

Diğer vakaları da inceledikten sonra, reaksiyonun, ıslak mendillerde sıklıkla kullanılan metilizotiazolinon olarak bilinen bir bileşen nedeniyle oluştuğu tespit edildi.

Alerjinin gerçekten de ıslak mendil kullanımından kaynaklandığını teyit etmek için uzmanlar, çocuk üzerinde birkaç gün bebekler için üretilen ıslak mendillerden kullanılmamasını tavsiye etti. 4. gün sonunda döküntüler tamamen gitmişti ve bu durum, bu ıslak mendillerin gerçekten de bir tehlike yarattığını ortaya koymuştur. Araştırmada ıslak mendil kullanımından ötürü döküntü yaşayan çocuklarda, mendil kullanımı sonrasında bu döküntülerin geçtiği birçok farklı vaka da vardır.

Dünyanın farklı bölgelerindeki uzmanlar da çalışmanın sonuçlarını onaylıyor. Ancak, yine de ıslak mendil kullanmaya kararlıysanız, etiketini kontrol ederek metilizotiazolinon içermediğinden emin olun.

Bunun yanı sıra kendi ıslak mendillerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Düşündüğünüz kadar zorlu değil ve gereken malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz. İşte, yapmanız gerekenler:

Malzemeler

 • Bir rolu havlu kağıt
 • Cam kavanoz
 • 3/4 damıtılmuş su
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jel
 • 1 yemek kaşığı güvercin ağacı özü
 • Sevdiğiniz uçucu yağların birinden 6 damla
 • 1 çay kaşığı sıvı sabun
 • 1 çay kaşığı zeytin veya badem yağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. Ev yapımı ıslak mendil yapımı oldukça kolay.
 2. İlk olarak, keskin bir bıçak ile havlu kağıdı kesin ve kesili kısmı kavanoza yerleştirin.
 3. Ardından tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve karışımı havlu kağıt üzerine döktükten sonra, karışımı emmesi için 10 dakika bekleyin.
 4. Bu kadar! Kendin yap ıslak mendilleriniz artık kullanıma hazır.
 5. Sağlıklarını ve çevrelerini korumak zorunda olduğunuz zaman, bunları çocuğunuz üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..