Hem zihinsel hem de fiziksel anlamda hepimiz genç kalmak istiyoruz. 38 yaşındaki bin kişinin katıldığı bir deneyde, katılımcılardan bazılarının 20’li yaşlardaymışçasına fiziksel özellikleri olduğu görülürken kalan kısmının da yaşının çok üstünde fiziksel özellikleri olduğu tespit edildi. Araştırmada, insan genetiğinin yaşlanmasında %20’lik bir payı olduğu öne sürüldü.

Hem zihinsel hem de fiziksel anlamda genç kalmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte onlardan bazıları.

1- Stresle baş etmeyi öğrenin

Kromozomlarımızın uçlarında bulunan özel yapılara telomer adı veriliyor. Telomerler ne kadar kısaysa o kadar çabuk yaşlanıyoruz. Kronik stres telomerlerin kısalmasına neden oluyor. Bu nedenle stresle başa çıkabilmek yaşlanmama konusunda çok önemli.

Meditasyon stresle başa çıkmaya yardımcı olabiliyor. Hatta meditasyon sayesinde telomerlerin kısalmasını önleyebiliyorsunuz.

2- Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin

Yapılan bir diğer araştırmada sevdikleriyle vakit geçiren insanların telomerlerinin daha uzun olduğu tespit edildi.

Bir diğer çalışmada da çocukluk arkadaşlarıyla hala görüşen ve evli olan kişilerin telomerlerinin daha uzun olduğu görüldü.

3- Az yiyin, çok yaşayın

Kalori kısıtlaması, dengesiz beslenmeden az kalori alarak yaşamınızı sürdürmeye yardımcı oluyor. Araştırmacılar, yaptıkları deneyde birinci gruptaki maymunlara düşük kalorili yiyecekler ikinci gruptaki maymunlara yüksek kalorili yiyecekler verdiler. Birinci gruptaki maymunların daha fazla yaşadığı ve sağlıklı olduğu görüldü.

Öte yandan beslenme tarzınızı da değiştirebilirsiniz. Yaşlanma karşıtı bitter çikolata, somon, avokado, yaban mersini ve zerdeçal gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.

4- Beyninizi sürekli aktif tutun

Spor yapmak çok önemli. Ancak beyninizi de unutmamanız gerekiyor. Kitap okuyun, farklı diller öğrenin ve hatta zihinsel aktiviteyi arttıracak olan oyunlar oynayın. Beyninizi sürekli aktif tutarak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Yapılan son araştırmada, öğrenmenin nöron sayısını arttırdığı ve böylelikle yaşlanmayı geciktirdiği görüldü.

5- Doğal ürünler kullanın

Daha az makyaj yapmaya ve elinizden geldiğince doğal ürünler kullanmaya alışın. Kozmetik ürünlerde bulunan paraben, suratınıza zarar veriyor ve yaşlanmanızı hızlandırıyor. Eğer işiniz gereği sürekli makyaj yapmanız gerekiyorsa da makyajınızı hemen temizlemeyi unutmayın.

6- Günde 15 dakika güneşlenin

Günde 15 dakika güneş ışığına maruz kalmak günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılıyor.

7- Daha fazla dans edin

Yeni bir araştırmada, dans etmenin yaşlanmayı önlemede en iyi fiziksel aktivite olduğu görüldü. Dans ederek, beynin hipokampus ismindeki bölümünün daha fazla çalışmasını sağlar ve böylelikle yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz.

8- Erken uyuyun

Ne zaman uyuduğunuz da çok önemli. Uzmanlar, 23:00 ile 03:00 arasındaki vakitte uyumanın kritik olduğundan bahsediyor. Bu nedenle 11’den önce uyumanız çok önemli. Sağlıklı bir bireyin günde 7 ya da 8 saat uyuması gerekiyor. Kronik uykusuzluk zihinsel ve fiziksel anlamda olumsuz etkiler bırakıyor.

Yukarıdakilerden hangilerini değiştirmeyi düşünüyorsunuz? Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri ve daha yavaş yaşlanmaları için yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..