Çocuğunuz bu şekilde oturuyorsa Lütfen Dikkat edin. W oturma şekli; Dizlerini büküp,ayaklarını sağa -sola W şekline getirerek ,kalçaları üzerine oturmaları pozisyonuna verilen isimdir. 

  Bebekleriniz yürümeye başlayana kadar bu şekilde oturmaları herhangi bir problem yaratmazken, yürümeye başladıktan sonraki evrelerde bu şekilde oturmaya devam eder ise ;

      ♥ İçe Basma

      ♥ Kasların Doğru ve Kordineli Çalışmasını Engelleme

      ♥ Eklemlerin aşırı gerilmesi ve gövde kaslarının zayıflaması 

      ♥ Düztabanlık

      ♥ Sırt-Bel-Omurga Kaymaları

     ♥ Kalça Çıkıkları gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığını arttırıyor.

  Londra’da  Osteopat olan Avni Trivedi, ‘W’ pozisyonunun kalçaları zayıflattığını ,yürümeye başladıktan sonra,çocukların uzun süreli bu şekilde oturmalarının kalıcı ağrılara sebebiyet vereceğini belirtti.

Türkiye’den  ise, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Sıldır, çocukların yürümeye başladıktan sonra,sağlıklı bir gelişim süreci için , bu şekilde oturmamaları gerektiğini  belirtti.

 Çocukluklarında bu şekilde uzun süreli oturmuş kişilerin yaptıkları paylaşımlar ve yorumlarda ise; ilerleyen yaşlarda büyük çoğunluğunun  bel-sırt-omur ağrıları çektiği, yaşıtlarından daha erken yaşlarda kaslara dayalı ağrılarla yüzleştiklerini okumak mümkün.

                                Peki W Pozisyonunda Oturmayı Seven Çocuklarımızın Bu Şekilde Oturmalarını Nasıl Önleriz ve Vücut Gelişimlerine Uygun Olan Oturma Şekilleri Nelerdir?

Çocuklarınıza Egzersiz yaptırın.  Tünelller oluşturup,içinden emekleyerek geçmelerini sağlayın.   ayak ve bacak masajları yapın.   Tırmanmalarını teşvik edin.  Eğer içe basıyor ise; tabanın dışına destek koyarak engelleyin.

Videoyu İzleyerek Doğru Oturma Şekillerini Öğrenelim.

Lütfen Yazımızı veya Okuduklarınızı , Değer Verdiğiniz Tüm Çocuklu Ailelerle Paylaşın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..