Sıcak havalarda ,en çok tercih ettiğimiz sıvı Su ‘dur. Buz gibi olursa Su, daha da iyi hissettirir .Peki çok soğuk su veya buzlu su içmenin zararları neler ?  

Sıcak bir duş sonrası nasıl ki vücudumuz rahatlıyor, gözeneklerimiz açılıyor ise, soğuk duş sonrası kendimizi daha zinde ve cildimizi sıkı hissediyorsak, Sıcak ve Soğuk Suyu içtiğimizde de aynı etkileri Sindirim Sistemimiz üzerinde bırakıyoruz.  Sıcak Su sindirimimizi rahatlatırken, Soğuk Su zorlaştırıyor.

Bakalım Su Soğuk İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor ?

*Kan Damarlarımız küçülürek,sindirimimiz kısıtlanır ve su dengesi bozulur.

*Vücut ısısındaki sıcak soğuk dengesi oluşturmak için enerji harcamamıza sebep olur ve bu su kaybı demektir. Ayrıca enerji kaybıyla kendinizi daha yorgun ve bitkin hissedersiniz.

*Yemek sonrası içilen aşırı soğuk su , bedenimizde fazladan mukus oluşturur, Bağışıklık Sistemimizde olumsuz etki yaratan bu durum, bizi hastalıklara karşı savunmasız bırakır,normalden daha kolay bir şekilde Soğuk algınlığına tutuluruz.

*Diş hassasiyetini arttırır,dişler için zararlıdır.

*Yemekle beraber Soğuk su içersek veya yemekten hemen sonra Soğuk su içersek, yemeklerimizdeki yağları katılaştırır ve vücudumuzda istemediğimiz,Bel ve göbek bölgemizdeki o çirkin görüntünün sebebi olan yağların sindirimini biraz daha zorlaştırmış oluruz.

Sıcak veya Ilık  Su İçmenin Yararları Nelerdir ?

*Hızlı Hidrasyon .

*Doğal Sindirim enzimlerini uyardığı için Sindirimimiz gelişir.

*Besinlerin parçalanması daha basit hale gelir.

*Kanımızı temizler , böbrekleri ve lenfatik sistemi yoluyla doğal detoksifikasyon işlemlerini arttırır.

*Bağırsaklarımızı çalıştırır. ( Özellikle sabahları aç karnına bir bardak ılık su içine Limon karıştırıp içmek ,hatta limonu kabuklarıyla beraber rendeledikten sonra sıkıp içmek, oldukça işe yarıyor )

*Tokluk hissi verir.

*Ilık su içmeyi alışkanlık haline getiren kişiler ,Şeker arzularının da azaldığını belirtmektedir.

Soğuk Su Kilo vermeye yardımcı olması ise, vücudun sabit ısısını korumak için ,soğuk su içildikten sonra kalori yakmasıdır. Ancak vücuda verdiği diğer zararları göz önünde tutarsak,Soğuk Su içerek Kilo vermeye çalışmak çok doğru bir yöntem değildir.

NOT: 

Ilık, Sıcak, Soğuk ….Her gün 2 litre su tüketmeye özen gösterin, yetersiz su tüketimi birçok hastalığa sebebiyet oluşturabilir.Günlük su tüketimimizin yeterli olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz,koyu renkli idrar az su tükettiğinizin,açık renkli idrar yeterli su tükettiğinizi gösterir. Sabah ilk idrara çıktığınızda koyu renkli olması normaldir.

Herkese Sağlıklı Günler !!!

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..