Bunyonlar, büyük parmağınızın tabanında meydana gelen kemikli şişliklerdir. Ayağın bu kısmındaki eklemleri şişirir ve büyütürler.

Bunyonlar ile ilgili en büyük sorun onların hoş olmayan görünüşleri değil, yürürken ya da ayakta dururken sebep oldukları acı ve rahatsızlıktır.

Bunyonların en yaygın nedeni, ayak parmaklarındaki kan akışını kısıtlayan sıkı, rahatsız edici ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar kullanmaktır. Bu, sırayla, ayak parmağı hareketinin normal aralığını azaltır. Bir süre sonra, bu büyük ayak parmağı eklemi şişmiş hale gelir.

Yani, bunyonunuz küçük başlayabilse de, özellikle rahat veya geniş ayakkabı giymiyorsanız çok daha hızlı büyüyebilir.

Bu nedenle, bunyonunuzun büyük ve acı verici hale gelmesini önlemek için erken tedavi etmek önemlidir. Ciddi durumlarda, ayakkabılarınız giymek bile çok acı verebilir.

Bu kemiksi şişliklerin oluşmasındaki bir diğer etkili faktör ise genetikdir. Yine de, herhangi bir nedenden dolayı bunyonunuz varsa, daha büyük hale gelmesini önlemek için nasıl tedavi edileceğini bilmek isteyeceksiniz.

Ne yazık ki, ameliyat olmadan bunu tersine çeviremezsiniz, ancak daha fazla büyümeyi engelleyen ve semptomlarını hafifleten doğal tedaviler vardır.

Bunların arasında, bunyon ağrısını hafifletmek ve daha fazla büyümeden durdurmak için evde yapabilecekleriniz var.

BUNYONLAR İÇİN 10 EV İLACI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1. AYAK EGZERSİZLERİ

Ayak eklemlerini germek ayak kasını gevşetir, böylece ayak esnekliğini arttırır ve eklem ağrınızı azaltır.

Ayak parmaklarınızı esnetme ve çözme gibi basit ayak uzanımlarını deneyebilir, parmaklarınızı parmaklarınızın arasına sokarak bunu yapmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bunu her gün 5 ila 10 dakika yapın.

Yapabileceğiniz başka bir yöntem ise,tenis topu kullanmaktır. Sadece ayak parmaklarınızın höyüğünün altında günde 5 ila 10 dakika boyunca yuvarlayın.

2. DAHA GENİŞ AYAKKABI GİYİN

Dar ayakkabılarınızı ayak parmaklarınız için yeterli alan sağlayan geniş, konforlu ayakkabılarla değiştirin. Bu, baş parmağınızdaki stresi ortadan kaldıracak, kan akışınızı ve hareket aralığını geliştirecek, böylece daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Ne yazık ki topuklu ayakkabılara veda etme zamanı.

3. ZERDEÇAL

Curcumin – Zerdeçal’ın aktif bileşiğinin ağrı kesme özelliği, bu baharatı, bunyonların tedavisi için mükemmel hale getirir.

Bu baharatın yarım çay kaşığını biraz zeytinyağıyla karıştırın ve macun haline getirin. Bunu birkaç günde bir veya bazen de daha sık olarak birkaç günde yapın.

4. BUZ PAKETLERİ

Buz tedavisi, özellikle uzun süre ayaklarınızın üzerinde kaldıktan sonra eklem ağrılarını ve enflamasyonu hafifletmek için gerçekten yararlıdır. Soğuk hava, sinir uçlarını uyuşturarak ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Etkilenen alanda 5 ila 10 dakika boyunca bir havluya sarılmış bir parça kırılmış buz tutunuz. 10 dakikalık dinlenmeden sonra, tedaviyi iki veya üç kez tekrarlayın. Bu prosedürü gerektiği gibi yapın.

5. MASAJ

Düzenli ayak masajı, o bölgedeki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, kasları gevşetir ve hoş olmayan semptomları azaltır. Dahası, bunyon boyutunu azaltır ve nasırları önler.

Hindistancevizi, zeytin veya hint yağı kullanarak derin sürtünme masajı yapın. Parmaklarınızla on dakika, günde iki kez masaj yapın.

6. EPSOM TUZU

Bunyonun nedeni artrit ise, bir Epsom tuzu ile tedaviyi deneyebilirsiniz. Epsom tuzu, vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olan yüksek seviyelerde magnezyum içerir. Bu da, vücuttaki inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Ayaklarınızı ılık su ve bir avuç Epsom tuzu dolan bir kaba yerleştirin. Sonra, ayaklarınızı içinde bekletin ve iyice kurulayın ve bir miktar ılık hindistan cevizi veya zeytinyağıyla ovalayın. Nazikçe masaj yapın. Bu tekniği haftada üç kez yapın.

7. PAPATYA

Papatyaların anti-enflamatuar özellikleri, bunyonlara bağlı ağrı ve iltihaplanmayı kolaylaştırır. Dahası, büyüklüğünü bile azaltabilir.

Kullanmanın bir yolu, kullanılmış bir papatya çayı poşetini ağrıyan bunyonun üzerine yerleştirmektir. Daha da iyi sonuç almak için, kullanmadan önce çay poşetinden yapılan çayı içebilirsiniz. Alternatif olarak, uyumadan önce ağrıyan bölgeye masaj yapmak için bazı sıcak papatya esansiyel yağını kullanabilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda nasırların oluşmasını engeller.

8. ASPİRİN

Bunyonlara bağlı ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için, ayrıca nasır oluşumunu önlemek için düzenli bir şekilde aspirin kullanın.

Ayaklarınızı soğuyana kadar 2 veya 3 çözünmüş aspirin ile ılık suda ıslatın. Kurulayın ve ayaklarınıza masaj yapmak için biraz sıcak zeytinyağı kullanın. Ağrıyı hafifletmek için bunu günde bir veya iki kez yapın.

Not : Aspirin bazı insanlara alerjik reaksiyona neden olabilir, bu yüzden denemeden önce bir alerji testi yaptığınızdan emin olun.

9.  AYAKKABI  PEDLERİ

Bunyon yastıkları alabilirsiniz. Ayakkabı eklerini takmak, basıncı ağrıyan ekleminizden uzaklaştıracaktır.

Bununla birlikte, ayak parmaklarınızı daha fazla sıkmayan, ancak basıncı azaltan ayakkabı ekleri aldığınızdan emin olun.

10. ANTİ-İNFLAMATUAR GIDALAR

Yediğiniz yiyecekler, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya veya artırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, özellikle de bunyonla uğraşırken ne yediğinize dikkat etmeniz çok önemlidir. Anti-inflamatuar özelliklerle daha fazla yiyecek tüketmelisiniz ve inflamasyonu destekleyenlerden kaçınmalısınız.

Anti-inflamatuar özelliklere sahip gıdaların iyi örnekleri, sarımsak, zencefil, zerdeçal, çilek, tart kiraz, ceviz, somon, zeytin ve tatlı patatestir.

Diğer taraftan iltihaplanmaya katkıda bulunan gıdalar arasında işlenmiş et, kırmızı et, yumurta, rafine şeker, rafine edilmiş tahıllar, rafine edilmiş tuz, mısır yağı ve peynir altı suyu proteini bulunur. Bu yiyeceklerden uzak durun.

SONUÇ
Ilımlı bir bunyona yumuşak davranmak için bu doğal yollardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, ağrı ve şişlikleriniz şiddetli hale gelirse, doktora başvurmanız ve ağrı kesici veya steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar almanız gerekebilir.

Tüm bu Doğal Tedavilerin yanı sıra,dinlenmeyi ve kendinize iyi bakmayı ihmal etmeyin.Sağlıcakla…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
8
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..