Günlük hayatta farkına varmadan, birçok eşyamızı sevdiklerimizle paylaşırız. BUNLARI EN SEVDİĞİNİZLE BİLE PAYLAŞMAYIN! ÇOK TEHLİKELİ ! Yaptığımızın iyilikten çok öte bir şey olduğunu sizlere kanıtlayacak ve yazıyı okuduktan sonra bu ürünleri başkalarıyla kullanmayı bırakacaksınız.

Yapılan çalışmalar, kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için, belirli eşyaları yalnızca bireysel kullanım için saklamanız gerektiğiniz ispatlamaktadır.

En yakınlarınızla bile paylaşmanızın güvenli olmadığı 11 kişisel eşya:

   1. Tırnak Makası

 

Göremesek de ,insan tırnaklarında ve parmaklarında çok sayıda bakteri, virüs ve mantar mikroorganizması var. Bu nedenle, ortak tırnak makası kullanımı, bir enfeksiyon yayıcısı haline gelebilir. Bunları başka birine sunmak, mantar hastalıkları ve HPV’den (insan papilloma virüsü) müzdarip olma riskini artırır .

    2. Küpeler

Kulaklarında birçok kan damarı var. Bu yüzden sadece başkasının küpelerini kullanarak kan hastalıkları ile enfekte olmanız çok kolaydır. Bir daha ki sefere ödünç küpeler takmak isterseniz , onları alkolle temizleyiniz.

    3. Dudak kremi

Dudak yüzeyinin altında kan damarları da vardır. Yüzün o kısmına koyduğunuz her şeyi kana taşımaya hazırlar. Herpes virüsü, bir hastalığın görünür bir semptomu olmasa bile, bir balsamı veya ruju paylaşırken bir kişiden diğerine bulaşabilir .

    4. Cımbız

 

Cımbız kullanımında çok az miktarda dahi olsa bulaşacak bir kan ile, ciddi hastalıklara yakalanabilirsiniz. Hepatit C ve HIV taşıyıcıları olabilecek olan Cımbızlar kesinlikle ortak kullanıma uygun değillerdir. Ancak başka bir seçenek yoksa, onları alkolle temizleyin. Bir daha ki kuaför ziyaretinizde ,kişisel Cımbızınız ile birlikte gitmeyi ihmal etmeyin.

    5. Deodorant

Roll-on deodorantlar , ciddi enfeksiyonların taşıyıcıları olabilir ve bakteriler tıraştan kaynaklanan küçük yaralara girebilir. Kokulu olanlar sadece kokuyu gizler ve mikropların çoğalmasını önlemezler. Bu nedenle, her zaman antibakteriyel içerikli deodorantlar seçin ve ailenizle bile paylaşmayın.

    6 . Kalıp Sabunlar

 

Mikroorganizmalar her kullanımdan sonra bir kalıp sabun kaplar ve biz sadece zararsız mikroplara değil aynı zamanda tehlikeli virüslere de atıfta bulunuruz. En kötüsü, sabunun ıslak bir sabunlukta olmasıdır. Nem, bakteri, mantar ve virüslerin büyümesi için ideal bir ortam oluşturur. Enfeksiyon riskini azaltmak için dağıtıcıdan sıvı sabun kullanın.

     7. Saç Fırçası

Asla fırçanızı kimseye vermeyin ve başkasını kullanmayın, bu bit, uyuz ve hatta stafilokokal enfeksiyonlar gibi parazitleri yakalama riskini arttırır. Bir tarağı paylaşıyorsanız, hemen bir dezenfektanla temizleyin. Kendinizi korumanın en iyi yolu, hiç fırça paylaşmamaktır.

     8. Havlular

 

Havlu, özellikle ıslak bir banyoya asıldığında mikroplar için bir üreme alanıdır . Küf kokuyorsa, küf ve bakteri gelişimi olduğu anlamına gelir. Bu havlu sahibine mantarların neden olduğu, döküntü, akne ve konjonktivite neden olabilecek enfeksiyonlarla bulaşabilir. Bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için, havluyu 4 veya 5 kullanımdan sonra yıkayın ve tekrar kullanmadan önce daima kurumasını bekleyin.

   9. Süngerler

 

Bir süngerin kullanımlar arasında tamamen kuruması için vakti yoktur. Bu nedenle, tıpkı havlular gibi mükemmel bir mikrop fabrikasıdır. Kullandıktan sonra süngeri iyice kurulayın, kimseyle paylaşmayın ve her gün banyoyu havalandırın.

   10. Makyaj fırçaları ve fırçalar

Gözyaşı, burun mukozası, tükürük, kan veya irin gibi vücut sıvılarıyla temas eden makyaj ürünlerini paylaşmaktan kaçının . Bu, bir başkasından göz kalemi, göz farı, kirpik maskesi, kapatıcı, makyaj tabanı, ruj ve allık ödünç almamanın en iyisi olduğu anlamına gelir. Ayrıca, makyaj fırçalarınızı ve fırçalarınızı kimseye ödünç vermeyin ve hiçbir zaman kozmetik mağazalarında bunlardan örnekler kullanmayın.

   11. Kulaklıklar

Diğer kişilerin kulaklıkları

, bakterilerin kulaklarda çoğalmasına neden olabilir. Antrenman sırasında bunları kullanırsanız risk artar: Ek ısı ve nem gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca, işitme cihazlarını bir başkasıyla paylaşırsanız, kulağınıza girmek ve enfeksiyonlara, kaynamalara ve sivilcelere neden olmak için streptokok ve stafilokok gibi bakterilere zemin hazırlamış olursunuz.

Bu aksesuarı birisiyle hala paylaşmak veya ödünç almak istiyorsanız, kullanmadan önce kulaklıkları alkolle ıslatılmış bir pamuklu çubukla temizleyin.

   Bu makaleyi okuduktan sonra, kişisel eşyaları kullanarak kendinize ve sevdiklerinize ne kadar zarar verdiğinizi görmüş oldunuz. Bir daha ki sefere daha dikkatli olmaları için yazımızı paylaşmayı unutmayın.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..