Bulaşık makinelerinin ,zaten yıkanırken sürekli su içerisinde olduğu için temizlenmesi gerektiğini düşünmüyoruz.Ancak ayda bir kez yapacağımız bulaşık makinesi temizliği,hem makinemizin ömrünü uzatacak,hem daha temiz ve güzel kokulu bulaşıklara sahip olmamızı sağlayacak.

Makinenizi düzenli olarak temizlemediğinizde pervaneleri, su boruları ve yağ haznelerinde zaman içerisinde yağ ve kireç birikir.

Marketlerde satılan kimyasal maddeler bu sorunları önleyebilse de daha etkili, ekonomik ve doğal – kimyasal olmayan – ürünler ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?
Bulaşık Makinesi İç Temizliği

*İlk önce bulaşık makinesinin fişini çekip, musluğunu kapatın.
*Kullanma kılavuzunda anlatıldığı gibi makinenin alt ve üst raflarını çıkartın.
*Bu rafları bulaşık deterjanı veya arap sabunu ile güzelce yıkayıp kuruması için bir kenara koyun.
*Makinenin içerisinde su püskürten kolları (pervaneleri) kontrol edin. Pervanelerin su püskürttüğü deliklerin tıkanmadığından emin olun.


*Eğer ki pervane deliklerinde tıkanıklık olduğunu görürseniz bir iğne yardımıyla bu delikleri yıpratmadan açın.
*Makinedeki iki pervaneyi de aynı şekilde kontrol edin.
*Makinenizin içerisindeki kirleri kağıt havlu yardımıyla temizleyin.
*Makinenin tabanındaki filtreyi kontrol edin. Üst filtreyi ve süzgeci çıkartıp içindeki yemek kalıntıları veya yabancı cisimleri çıkartın. Fırça ve sabunlu su yardımıyla güzelce temizleyin.
*Süzgeci ve filtrenizi temizledikten sonra yerine monte edin ve sağlam bir şekilde oturduğunu kontrol edin.
*Temizlediğiniz alt ve üst rafları da makineye yerleştirdikten sonra makinenizin deterjan gözüne karbonat doldurun.
*Makineniz boş konumda iken üst taraftaki rafa devrilmeyecek şekilde ağır bir kabın içerisine beyaz sirke veya elma sirkesi koyun.


*Bulaşık makinenizi yüksek sıcaklıktaki suda uzun programda çalıştırın.

*Alt rafı sürgülerden destek alarak çıkarın ya da öne kadar çekerek makine tabanına kolay erişebileceğiniz bir konuma getirin. Ardından makinenin tabanında yer alan alana yaklaşık bir avuç kadar karbonat serpiştirin ve alt rafı yeniden içine yerleştirin.

*Makinenizi en sıcak su ayarında ve kısa bir devirde çalıştırın. Karbonat bu yıkama esnasında makinenin duvarlarına, tabanına, tahliye borusuna ya da başka bir yerine yapışıp kalmış olan lekeleri çıkaracak böylece makinenizin temizlenmesini sağlayacaktır. Eğer beyaz sirkenin bile önüne geçemediği bir koku söz konusuysa karbonat uygulamasının ardından bu koku da tamamen yok olacaktır. Bulaşık makinenizin çalışması bittiğinde temizliğiniz de tamamlanmış demektir.

Üstelik bu temizlik boyunca ciddi oranda kimyasal barındıran temizlik ürünleri kullanmadığınız için tüm temizlik aşamalarını tamamladıktan sonra bulaşıklarınızı da güvenle yıkamaya devam edebileceksiniz.

Bulaşık Makinesi Dış Temizliği

Makinenin dış yüzeyini yumuşak, çizmeyecek deterjanlı nemli bir bezle güzelce silin.
Kontrol panelini de nemli bir bezle hafifçe temizleyin.
Son olarak kurulayın.
Bulaşık makinesi temizliği, bulaşıklarınızın daha temiz ve çizilmemeleri için ayda bir defa düzenli olarak yapılmalıdır. Bu şekilde makinenizin daha uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..