Eski havlu,bez ve dantellerden, kırılmayan kendi seçtiğiniz renk ve modellerde saksılar , vazolar yapmak istiyorsanız bu çalışmayı inceleyin. Hamur mayalarken harcadığınız çaba kadar uğraşmanız yeterli üstelik.

Daha önceki vazo çalışmam için,eski havluları ve çimentoyu denemiştim ,bu kez eski ,kullanılamayacak kadar yıpranmış dantelleri ve Derz dolgusunu kullandım ve boyama derdini de ortadan kaldırıp daha hızlı sonuç aldım.Çok düşük maliyetle yapacağınız bu çalışma için gerekli malzemelere bakalım.

GEREKLİ MALZEMELER:

♥Derz tozu

♠Tutkal

♥Zeytinyağı

♠Su Bazlı Boya

♥Dantel, Bez, Havlu

♠Su

YAPIM AŞAMASI :

♦Çalışmaya başlamadan önce, vazolarınızı kurutacağınız düzeneği hazırlayın. Masa ayağının üzerine ,plastik şişe kesip,poşetler sarın. ( kuruyabilmesi için,vazonun yüksekliğini geçmesi gerekiyor).

♦Kullanacağınız bezleri ,havlu veya danteli istediğiniz şekle uygun olarak kesin veya birleştirmek için dikin.(pamuklu dokusu olan her türlü bezle çalışabilirsiniz, karışımı çekmesi gerekiyor,mutfak bezleri bile çok iyi sonuçlar çıkarıyor.

♦Geniş bir kaba, derz tozu, beyaz Tutkal, çok az Zeytinyağı ve Su bazlı boyanızı ekleyin, iyice karıştırın. Kurumasına fırsat vermeden ,kullanacağınız bezleri içine atıp,her tarafına yedirin.

♦Hızlıca karışıma bulanmış bezinizi, önceden hazırladığınız düzenekleri ortalayacak şekilde üstüne atın,elinizle parçaları şekillendirin.

♦Üzerini kapatıp, 1 gün boyunca güneş almayan bir yerde bekletin. Tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda,nazikçe kalıbından çıkarın. Boya işlemini ,karışıma eklediğimiz boyalarla halletiğimiz için ,çalışmamız Hazır. Daha sağlam ,canlı renkte olmasını  ve solmamasını istiyorsanız Vernikleyebilirsiniz. Tiner ile incelttiğiniz Verniği vazolarınıza sürün ve kurumasını bekleyin.

NOT: Hiç renk eklemeden de yapabilirsiniz, fotoğrafta sağ ve solda gördüğünüz vazolar hiç boya eklemediğim ve sonrasında boyamadığım vazolar,bu halleriyle de gayet güzel görünüyor.

Dilerseniz de çalışma bittikten sonra Sprey boya kullanabilirsiniz,daha hızlı sonuç veriyor ve uygulaması daha kolay, Vernikli Bakır Sprey Boya seçerseniz oldukça memnun kalırsınız.

Herkese Kolay Gelsin, Eğlenceli Çalışmalar 🙂

Şimdi de Bu Çalışmanın Videosunu İzlemeye Ne Dersiniz ?

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..