Fırın yemeklerini çok severiz,yemekler daha lezzetli pişirilir,sunum için avantaj yaratır, ‘hazır fırını çalıştırmışken’ düşüncesiyle,daha fazla yemek,pasta,kurabiye yaptırır ama ya sonra ? telleri ayrı,camı ayrı, içi ayrı temizlik gerektirecek düşüncesiyle fırın yerine ocakta pişer çoğu yemek.

İşte size yıllardır uyguladığım en basit ve en etkili fırın temizleme yöntemimi söyleyeyim:

 

MALZEMELER:

Kabartma Tozu

Su

Sirke

Aşama 1:

Kabartma tozu ile suyu bir kap içerisinde karıştırın,macun kıvamına gelince fırının iç yüzeyine kalın bir tabaka halinde sürün.  Bir gece fırınınızı bu şekilde bekletin.  Kirli , yağlı bölgelerde ,kabartma tozunun nasıl kahverengiye dönüştüğünü göreceksiniz,

(Kabartma tozu sıvı malzemelerle etkileşime girince karbondioksit gazı açığa çıkar,kabarcıklar oluşturur,hamur mayalamamız gibi)

Bulaşık süngerini ıslatın ve karbonat tozunu ( küçük cam çek çeklerini,tezgah suyunu almada kullandığım gibi bu işlemde de kullanıyorum) nazikçe çekin.Tüm kabartma tozunu almamaya çalışın.Üste çıkmış ,kirli yağlı bölümü almayı hedefleyin,altta ince bir tabaka kabartma tozu dursun.

Aşama 2:

Kabartma tozunun kirli üst yüzeyini çekdikten sonra, içerisine sirke doldurduğunuz cam-sil sprey şişelerinizi kullanma vakti.

Fırının içine püskürtün.  30 dakika da sirkeyi bekletin,kabartma tozuyla etkileşime girerek,köpüklenmeler,ses çıkarmalar olacaktır.  Islak bir bezle silin. Yağ,kir,pis gidecektir,ilk günkü parlaklığına kavuşacaksınız.

Aşama 3:

Kabartma tozu ve sirke uygulaması bittikten sonra,10 dakika en düşük ısıda fırını çalıştırın,lekeden kirden eser kalmayacaktır.

Son olarak ıslak bezlerle iyice siliyor, temizliğin keyfini sürüyoruz:)

Not: Fırın içine yaptığımız uygulamanın aynısını ,fırın camına da uyguluyoruz.Ancak camdan lekeler daha hızlı çıkacağı için,bekleme süresini azaltın,bir gece beklemek yerine bir saat ,30 dakika yerine 10 dakika yeterli olacaktır.

Mikrodalga fırınınız var ise; aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

 Fırın temizlemek artık dert olmayacağına göre, yemekler,pastalar,börekler sizleri bekliyor:)

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..