Birçok farklı marka ve üründe bulunan bu böcekler ,Gıda-Tekstil ve Kozmetik Sektöründe, renk vermeleri için kullanılıyor. Önceki senelerden duymuş olabilirsiniz Karmin adlı böceğin bazı firmalarca kullanıldığını; artık bazı markalarda ,Karmin yazmıyor, ancak Renklendirici / E120 veya Karminik asit  yazıyor, Lütfen dikkat edin, gıda alış-verişi yaparken yapmanız gerekenler ,sırasıyla üretim ve son kullanma tarihleri olsun, sonrasında içerik bölümünü okuyun Lütfen…

Karmin , Cochineal , E120, Karminik Asit  Bunlardan biri yazıyorsa Dikkat. 

Kendiniz , Çocuğunuz ve Sevdiklerinize Böcek Yedirmelerine müsade etmeyin.  

Çilekli Pasta, Kola, Gazoz, Vişne Suyu,, Kırmızı Renkli Sakızlar,Çikolatalar, Aromalı Sütler, Pastırma,Sucuk, Salam….birçok farklı marka ve farklı üründe çıkabilir, kontrol etmeyi unutmayın.

Yiyeceklerin yanı sıra ,  evlerimizin duvar boyalarında vhalısında, cilt bakım ürünlerinderuj, pudra ve allıklarda, merhemler ve kozmetik ürünleri ile deterjanlarda da karşımıza çıkabilmekte.

Tabi yiyeceklerde karşımıza çıkması daha da can sıkıcı.  Bakın bu görselde , Bu hafta sürekli gittiğim bir marketin ürününde ( Pastırma )  ,E120 kodunu görüyorsunuz.

Karmin Nedir ?

Karmin, kaktüslere yapışık halde yaşıyan bir böcektir,

1 kilo Boya elde etmek için 160 bin Karmin Böceği toplanıyor.

Meksika da bu iş için özel tarlalar kurulmuş. Bu böcekler yiyeceklerimize konulabilmek için iki şekilde öldürülüyor, Buhar veya Sıcak Suyla.

Tüm vücut ve Lavralarıyla beraber kullanılıyor.

Karmin böceğinin vücut ve yumurtalarından elde edilen ‘Karminik asit’in, Avrupa Birliği EC kod sistemindeki karşılığı E120.  Gıda endüstrisinin kırmızı renklendirici olarak kullandığı bu böceğin kanı, bedeni ve larvaları saf renklendirici (E120i) ve ham ekstrakt (E120ii) şeklinde pazarlanmakta.

Karmin ‘in Oluşturduğu Yaygın sonuçlar ise; özellikle çocuklar başta olmak üzere bazı kişilerde Hiperaktivite,sonrasında Egzama ve Uykusuzluk.

Şimdi de Bu Böceğin Hangi Ürünlerde Bulunduğunun Videosunu İzleyebilirisiniz, Bazı Marka ve Ürünlere Çok Şaşıracağınızı ve Üzüleceğinizi Tahmin Ediyorum, Bundan sonra daha dikkatli olalım!!!

Herkese Sağlıklı Günler…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..