Tırnaklarını yemekte ısrar eden,doktorunun uyarısına rağmen bu alışkanlığından  vazgeçemeyen 40 yaşındaki Vermon isimli adamın gerçek hikayesini okuyacaksınız. Birçok kişi ne yazık ki,bu kötü alışkanlığa sahip,umarız Vermon’un başına gelenler ,bu alışkanlık sahibi herkesi korkutarak,daha dikkatli davranmaya sevk eder.

 Bu adamın alışkanlığı, kanaması başlayana kadar tırnaklarını ısırmaktı. Parmakları neredeyse hasar gördü ve neden olduğu acıdan dolayı hissizleşti.

Doktor Gerry, “Vermon’ın tırnakları her zaman kötü durumdaydı ve doktora geldiğinde sıklıkla kanama yapıyorlardı” dedi. Ayrıca alışkanlığının sürekli endişe kaynağı olduğunu ve depresyondan sonra daha da kötüye gittiğini söyledi.

Korkunç durumdaki parmakları

Parmaklardan birisi septik enfeksiyon bulaştırdı .Parmak uçlarının kesilmesi için dört antibiyotik bile ona yardım edemedi. Cerrahı Dr. Monica’ya göre, septik enfeksiyondan dolayı kalp krizi geçirdi!

Bu gerçekten beklenmiyordu.

Olanlar ani bir trajedi haline geldi ve ailesi perişan oldu, çünkü ona yardım etmek için daha fazlasını yapamadılar.

Bu ölümcül alışkanlığın farkında olun ve kendinizi veya sevdiklerinizi ,beklenmedik trajediden koruyun.

Tırnak yeme alışkanlığı Nedir ?

Tırnak yeme, psikolojik bozukluklara işaret eden bir alışkanlıktır. Peki tırnak yeme alışkanlığı neden olur? Çözümü nedir ve kimlerde daha çok görülür?

Tırnak yeme alışkanlığı, bir başka deyişle onikofajya, bir tür kontrol bozukluğu ya da obsesif-kompulsif bozukluk olarak kabul edilir. Bu alışkanlık, çocukların yaklaşık yüzde 30’unda, ergenlik çağındaki gençlerin yüzde 45’inde ve genç yetişkinlerin yüzde 29’unda görülür. Tırnak yeme, ileri yetişkinlik döneminde azalmaya yatkındır.

Tırnak yeme, deriye zarar veriyor ya da tırnak etlerini enfeksiyona elverişli hale getiriyorsa tehlikelidir.

Tırnak yeme neden olur?

Bazı tırnak yemeler sinirlenmeye ve heyecana bağlı olabilirken, bazı tırnak yemeler ise obsesif-kompulsif bozukluk sebebiyle oluşur.

Tırnak yemeyi önlemenin yolları :

Tırnak yemeyi engelleyen ürünler kullanınDenatonium benzoat içeren ojeler tırnak yemeyi engelleyebilir. İçinde bulunan kimyasalların tadı acı ve çirkin olduğundan sizi tırnak yemekten alıkoyabilir.

Manikür yaptırın: Tırnaklarınızın bakımlı ve ojeli olması, sizi durdurabilir. Özellikle koyu renk oje sürmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece üzerindeki herhangi bir bozulma daha çok gözünüze batacak ve sizi durduracaktır.

Takma tırnak kullanabilirsinizTakma tırnaklar, tırnaklarınızı yeme ihtimalini düşürür.

Doktora başvurunBir psikiyatri kliniğine başvurup, konuyla ilgili eğitim ve bilgi alabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..