Ciddiye almadığımız birçok belirti kimi zaman kanser, kalp damar hastalıkları, diyabet veya hipertiroidi gibi son derece önemli hastalıkların habercisi olabiliyor.

Bu nedenle vücudumuzun verdiği sinyallerin farkında olmamız, bunu önemsememiz ve zamanında doktora başvurmamız, hastalıkların erken teşhis ve tedavisinde büyük önem taşıyor.

Bakalım Bu Belirtilerden Hangisi Sizde Var !

1: Ciltteki değişimler

Safra yolları ve karaciğer hastalıklarında ciltte ve göz akında sararma, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde ise beyazlama görülebiliyor.Yine ciltteki morluklar ve cilt altı kanamaları kan hastalıklarının belirtisi olabileceği gibi, damarları ilgilendiren romatizmal hastalıklar nedeniyle de oluşmuş olabiliyor.

2.Ayak kaşıntısı:

Dışarıdayken veya eve geldiğinizde şiddetli kaşıntılarınız varsa bunun sebebi mantar olabilir.

3.Alışılmışın dışında baş ağrısının olması:

Enseden öne yayılan baş ağrısı çoğu zaman tansiyon yükselmesine düşündürürken, yüzde baskı hissi, burun ve çevresinde dolgunluk ve burun tıkanıklığıyla seyreden baş ağrısı da sinüzit nedeniyle gelişmiş olabiliyor.

Baş ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, denge bozukluğu ve bilinç değişiklikleri ise beyin kanaması ya da kafa içinde kitlenin habercisi olabiliyor.

4.Baş dönmesi veya bayılma:

Bu durum beyne giden ya da kalpten çıkan damarlardaki darlıklar, tıkanıklıklar, ciddi kalp kapak hastalıkları veya doğrudan beyinle ilgili problemlerden kaynaklanabiliyor.

Nörolojik ya da kardiyak problemler yönünden mutlaka ele alınmalı ve konunun uzmanları tarafından değerlendirilmeli.

5.Dudak kenarındaki çatlaklar:

Özellikle kış aylarında meydana gelen bu çatlaklar Demir ve B vitamini eksikliği sebebiyle çıkıyor olabilir.

6.Göğüs ağrılarıyla gelen nefes darlığı:

Normal tempoda yürüme gibi eforla ilişkili olan ya da istirahatte gelen göğüs ağrısı ve nefes darlığı çoğu zaman ciddi akciğer ile kalp hastalıklarını işaret ediyor.

7.Göz çevresindeki sarı halkalar

Sklera denilen gözün beyaz kısımlarında sarı renk olması, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının bir belirtisi olabilir.

8.Dışkılama alışkanlığında değişiklikler:

3 günden uzun süre devam eden kabızlığa eşlik eden gaz çıkartamama, ateş veya şiddetli karın ağrısı acil cerrahi gerektiren bağırsak tıkanmalarına işaret edebileceği gibi, uzun süredir sessizce ilerleyen sinsi bir kanserin habercisi de olabiliyor.

9.Yine aynı şekilde idrar yapamama sorunu ağrısız gelişiyorsa böbrek yetmezliğine, ağrılı ise idrar yollarında tıkanıklığa, erkekte belki de prostat büyümesine bağlı gelişebiliyor.

10.Şiddetli kasık ağrıları:

Sıklıkla gördüğümüz üriner sistem enfeksiyonların genellikle ilk belirtisi kasık bölgesinde ağrıdır. Ayrıca üreme organlarının iltihabi hastalıkları, yumurtalık kistleri, dış gebelik, endometriozis (çikolata kistleri), yine üreme organlarının ve mesanenin kötü huylu tümörleri önemli hastalıklardan bazılarıdır. Dışkı, idrar, tükürük ve balgamda kan görülmesi:

11.Balgamda kan görünmesi verem, zatürree ve akciğer kanseri gibi akciğer hastalıklarına işaret edebiliyor.

12.İdrarda ağrısız kanama mesane kanseri, ağrılı ve yanmanın eşlik ettiği kanama ise böbrek taşı, böbrekte enfeksiyon ya da kum oluşumu nedeniyle gelişebiliyor. Dışkıda taze kan sıklıkla hemoroid (basur) gibi selim hastalıkların belirtisi olabilir.

13.İstemsiz, hızlı kilo kaybı:

Kimi zaman metabolik hastalıklar olan hipertiroidi(guatr hormonu fazlalığı) ve tip1 diyabet hastalığına bağlı gelişebileceği gibi, bazen de kanser hastalıklarının bir belirtisi olarak görülebiliyor.

14.Vücudun herhangi bir yerde gelişen şişlikler:

Her zaman öyle olmasa da ağrılı şişlikler; enfeksiyona, kitle içindeki kanamaya ya da sinirlerin uyarılmasına bağlı görülürken, ağrısız büyümeler ise kanser nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

15.Tırnaklardaki beyaz ve sarı lekeler:

Tırnaklardaki yapı ve renk değişikliği vücutta gelişen birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Örneğin; sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık tırnak durumu veya tırnaklardaki beyaz lekeler demir eksikliklere bağlı olarak ortaya çıkabileceği için göz ardı edilmemeli.

16.Zayıflamış saç ve kaşıntılı saç derisi:

Saç yapısının bozulmasının birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları hormon bozuklukları, egzama, tiroid bozukluğu ve demir eksikliğidir. En kısa zamanda doktora gidilmezse kalıcı kelliğe kadar riski vardır.

Sağlık riske edilecek bir konu olmadığı için herhangi bir belirtide doktora gözükmekte fayda var. Biz burada önemsemediğiniz belirtilerin büyük hastalıklara yol açabileceğini göstermeye çalıştık. Kesinlikle eğer sizde bu belirtiler varsa şu hastalığınız var demiyoruz ama bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa mutlaka doktora görünün…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..