Bahçenizi veya balkonunuzu çok daha canlı ve neşeli bir hale getirebilirsiniz. Yapımı kolay ve eğlenceli bu çalışma sayesinde ,çiçeklerinize saksılar,ağaçlarınızın etrafına renkli taşlarla geçiş yolu edinmiş olacaksınız.Sadece yağlı boyalara ücret ödedim,daha düşük ücretli olsun istiyorsanız,tek bir renk ile de çalışabilirsiniz.Ana renklerden karışımlar yapıp yeni renkler çıkardım,lastikçi çok ısrar etmeme rağmen ücret almadı,taşlar ,dallar ve kozalaklar doğadan:)el emeği sizden 🙂 Bu çalışmadan ben çok keyif aldım,sanırım apartman sakinlerimiz de öyle,ama tek kötü yanı şu;eğer boyanız artarsa,etraftaki her şeye’ acaba bunu da boyasam mı?’gözüyle bakıyorsunuz.Ben lastikle başlayıp,taşa,kozalağa,dallara,parktaki bank’a,alçıdan süslemelerime,vazolarıma ….neyse ki;boyayı bitirdim 🙂

MAZLEMELER:

*Yağlı Boya

*Tiner

*Fırça

*Araba Lastikleri

*Taş,Kozalak,Dal

YAPIM AŞAMASI:

1.Çalışma alanınızı ( boya akmasına karşı )oluşturduktan sonra,lastiklerinizi güzelce yıkayın ve kurutun.

2.Yağlı Boyanızın içine tiner döküp,iyice karıştırın,ancak normalde dökmeniz gerekenden daha az oranda seyreltin boyanızı,böylelikle boya lastiğe daha iyi nüfuz ediyor ve ikinci kat uygulaması yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

3.Boyayı uygularken,dikkat etmeniz gereken,lastiğin dişlerindeki girinti çıkıntılar,boyanın içine işlemesini önleyebilir,o yüzden lastiğin dokusuna uygun fırça darbeleri yapın,dik gerekiyorsa dik,yan gerekiyorsa yan tutun fırçanızı ve boyayı bol sürün.

4.Üst ve yan kısımlarını boyadıktan sonra işlem bitiyor,altına sürmenize gerek yok,zaten toprakla temas edecek.Eğer balkonunuzda kullanacaksanız gene görünmeyecektir,o yüzden en alt zemine boya uygulamanıza gerek yok,böylelikle lastiği çevirmeniz ,kaldırmanız dolayısıyla etrafa boya damlatma sorununuz ortadan kalkıyor.

5.Kurumaları için 2 gün beklettim,balkonu 2 gün sadece bu çalışmalar için kullandım .

6.Taş çalışmalarında özellikle iri taşlar topladım,aynı şekilde hazırladığım boyamı ,altlarına uygulamadan taşlarıma da sürdüm. 1 gün bekletmek taşların kuruması için yeterli oldu.

7.Taşlar kuruduktan sonra üzerlerine,ikinci renk çalışması ile şekiller çizdim.Kırmızı renkteki taşlarıma siyah boya yardımıyla uğur böcekleri,mavi renkteki taşlarımın üzerini beyaza ve ortasını siyaha boyayarak nazar boncukları yaptım.

8.Kozalakları ve eski alçı ördeklerimi de boyamayı ihmal etmedim tabi.Eski havlulardan çimento karışımı ile yeni vazolar da yapmıştım geçen hafta tekrardan,bu kez kalan boyalarla onları da boyadım.Önceki yazılarımda havludan vazo,saksı çalışmalarıma bakabilirsiniz dilerseniz.

9.Ve her işte olduğu gibi en keyifli an’ yaptığın çalışmayı gün ışığına çıkartma zamanı ‘geldi.Tüm malzemeleri iş birliği içinde aşağıya indirdik.Bahçenin çeşitli köşelerine yerleştirdik lastikleri,dalları havlu saksılarımıza,taşları ağaç etraflarına dizdik kozalaklarla beraber.Bazı lastiklerin içine çiçekler ektim.Kimisini üst üste koyarak,bahçemizdeki çküçük ağaçların üzerinden geçirdim,hali hazırda var olan ağaçlara saksı olmuş oldular.

Not: Eğer çalışmayı balkonunuzda yapacaksanız,lastiklerinizin iç kısımlarına,naylon çuvallar yerleştirdikten sonra toprağınızı dökün.Tabi sadece saksı olarak kullanmak zorunda da değilsiniz,dilerseniz çeşitli şekiller vererek duvara da asabilirsiniz,siz de birçok yerde görmüşsünüzdür lastik boyama çalışmalarını,hastane binalarında,cafelerde,okul bahçelerinde ve duvarlarında .İşte yapımı bu kadar kolay ve eğlenceli.Benim tavsiyem böyle bir çalışmaya girecekseniz,uygulama yapabileceğiniz tüm materyalleri çalışma alanınıza alın ve elinize ne geçtiyse boyamaya başlayın.

ŞİMDİ DE YAPIM VİDEOSUNU İZLEMEYE NE DERSİNİZ?

 

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
1
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
1

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..