Birçok uzman ayaklarımızın sağlığımızla ilgili haritalar olarak görülebileceğini ve ayaklarımıza baskı uygulayarak tüm vücudumuza enerji verebildiğimizi açıklıyor.

Ancak ayaklarımızdaki basınç, ayak bileklerinde de baskı demek.Aşağıdaki makale, size yorgun ayaklarınızdan ve ayak bileklerinizden gelen acıyı giderecek ve tekrar canlandıracak altı basit uygulamayı sunacaktır.

Bu egzersizler için ihtiyacınız olan tek şey yumuşak bir blok ve bir tenis topudur. Günün sonunda ayaklarınız çok yorulduğunda bu masaj programını uygulamaya başlayın.

Her ayak veya ayak bileği başına 30 saniyede bir gerdirmeyi yaptığınızdan emin olun. Daha fazla fayda elde etmek için her egzersizi iki kez tekrarlayın.

1.Blok Üzerinde Ayak Bileğini Bükerek Esnetme-


Bloğu yere koyun. Harekete ayak parmaklarınızı ve parmak bitimindeki yuvarlak bölgeyi ,bloğa bastırarak başlayın. Topuğunuz yerde olmalı. Ayak altındaki ,parmak bitiş bölgesindeki kısıma baskı uygulayabilmek için vücut ağırlığınızı ileri doğru yönlendirin. O zaman ayak bileğini gerginleştirmelisiniz.

Hafif bir esneme yapmak isterseniz, diğer ayağınızı bloğun hemen yanına koyun. Gerginliği artırmak istiyorsanız, ayaklarınızın her ikisini de bloğun üzerine koyun ve ileri katlama pozisyonu yapın.

2.Blok Üzerinde Ayak Bileğini Gererek Esnetme-


Blok önünde durun, mesafesi yaklaşık 4 metre olsun. Ardından ayaklarınızın üst kısmını blok üzerine yerleştirin, böylece parmaklarınızın üst kısmı desteklenir. Ayak üzerinde bir miktar baskı yapmak için, dizinizi bükerek ayak bileğinizin ön kısmında bir gerginlik oluşturun.

3.Blokda Parmak Gerilmesi-


Egzersize bloğun önünde durarak başlayın. Sonra ayak parmaklarıyla bloğun üstünde adım atın. Aynı ayağa yaslanarak ayağının altını gerginleştirmeniz gerekir.

4.Blokda Ayak Parmağı ve Ayak Bileği Esnetme-


Blok üzerinde parmak uçlarına basarak hareketi başlatın. Geriye yaslanarak ayak bileğinizin önü ile düz bir çizgi oluşturun. Bu hareket sizin için biraz zor geliyorsa, hareketi yavaş yavaş tekrarlamayı deneyin. rahat hissetmiyorsanız, bu hareketi Ayak Bileğini Gererek Esnetme hareketi ile değiştirin.

5.Blok Üzerinde Ayak Tabanında Top Çevirme-

Tenis topunu bloğun üzerine koyun. Ardından ayağınızı masaj yapacak şekilde yukarı ve aşağı yuvarlayarak aşağı doğru bastırın. Kritik noktalar üzerinde daha sertçe basın ve yaklaşık 3 nefes boyunca bu konumda kalın. Daha yoğun masaj yapmak isterseniz tenis topu yerine bir golf topu kullanın.

6.Blok Üzerinde Ayak Bileği ile Top Çevirme-


Yere oturarak hareketi başlatın; böylece ayak bileğinizin arkasını topun üzerine rahatça yerleştireceksiniz. Topun blok üzerine yerleştirilmesi gerekiyor.Ayak bileğinizin altında,topu ileri geri oynatarak ,kaslarınızı rahatlatın. Kritik noktalar üzerinde daha sert bastırın ve 3 nefeslik bekletin. Daha derin masaj yapmak isterseniz, diğer ayak bileğinizi topun üst kısmına koyabilir ve daha sert basabilirsiniz.
Ayak veya bilek ağrısı hissettiğiniz zaman,bu egzersizleri yaparak, çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Uzun süre ayakta kaldıktan, yoğun bir tempoda çalıştıktan sonra,mutlaka deneyin.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
1
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..