Güzel bir Türk kahvesi içtikten sonra telvesini çöpe atmadan önce düşünmenize yardımcı olacak 6 kullanım alanı sizler için bir araya topladık.

Kahve telvesi, bitkilerde koruyucu, mutfakta temizlikçi, buzdolabında koku giderici olarak kullanılabiliyor, kötü kokuları gideriyor, peeling özelliği sayesinde güzelleştiriyor ve hatta köpeklerin dertlerine bile çare oluyor.

1-Bitkilere Gübre. Birçok evin vazgeçilmezlerinden olan sardunya, açelya ya da kamelya benzeri asitli toprak seven çiçekler, kahveyi de yine en az sizin kadar severler. Telve toprağı beslemesinin yanında, çaydan farklı olarak sinekleri, böcekleri, hatta salyangozları ve kargaları bile bitkilerden uzaklaştırabiliyor.

2-Dibi Tutmuş Tencerenin Kurtarıcısı. Yanan tencerenizi kurtarmak için basit bir yöntem mevcut. Kahve telvesini bir sünger yâda mutfak fırçasının ucuna sürerek yanmış yeri ovalayarak temizleyebilirsiniz.

3-Tıkanmış Lavaboya Çözüm. Kadınların başka bir baş belasında tıkanmış lavabolardır. Yeteri miktarda kaynamış suyun içerisine telve ve bir miktar karbonatı atın ve tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar etkili bir yöntem değildir ama yine de etkili bir yöntemdir.

4-Buzdolabı Kokusuna İlaç. Buzdolabından yayılan kokular bazen dayanılmaz bir hal alıyor. İşte bu problemi doğal yolla halletmek için; yeteri miktarda telveyi gazete kâğıdına yayın ve güneşte veya sıcak bir köşede kurutun. Ardından bir bardakaltına veya kâseye aktarıp, buzdolabının uygun bir bölüme yerleştirin. Buzdolabındaki kötü kokuları emdiğini göreceksiniz.

5-Güzellik Sırrı. Kahve telvesi yüzünüzden bacaklarınıza, göbeğinizden ellerinize ayaklarınıza tüm cildiniz için yararlıdır. Peeling etkisiyle kan dolaşımınızın hızlanmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki siyah noktaları ortadan kaldırır. Kahve telvesini çok az ılık suyla sulandırarak temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürerek, 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

6-Soğan Sarımsak Kokusunu Giderir. Soğan, sarımsak doğradıktan sonra ellerinize yapışan kötü kokuyu gidermek için ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayabilirsiniz. Ayrıca yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Artık kahve telvelerinizi çöpe atmayacaksınız…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..