Uzun süredir, tembellikle dağınıklık arasında ince bir çizgi olduğunu tartışılıyor. Araştırmacı gazeteci John Haltiwanger’in bu konuda yaptığı Elite Daily dergisinde yayınlanan araştırma yazısı binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Biraz dağınık olmak ile dağınık olmak arasında bir bağlantı yok. Tam aksine!

Eğer dağınık ve pasaklı birisiyseniz ve etrafınızdakiler tarafından sürekli eleştiriliyorsanız, ve aşağıdaki üç özelliğe sahipseniz zeki ve yaratıcı olma ihtimaliniz yüksek.

1. Halinizden memnunsunuz.
Haltiwanger’e göre, her ne kadar zorunlu olmasa da düzenli olmanız yararınıza. Ancak kaoslardan ders çıkarmaya çalışmalısınız. Çünkü hiçbir şey sonsuza dek aynı kalmaz. Er ya da geç, her şey değişir.

“Dağınık insanlar doğrusunu yapıyor. Hayatlarına başkalarının karışmasına ve onları yönetmelerine izin vermiyorlar” diyor Haltiwanger.

2. Dağınıklığınızdan ilham alıyorsunuz.
Birçok ünlü ve başarılı şahsiyetin dağınık kişiler olduklarını biliyor muydunuz? Roald Dahl, J.K.Rowking ve tabii ki de Albert Einstein.

“Dağınıklık Sendromu: Rahatsızlığın Gizli Faydaları” adlı kitabın ortak yazarları Eric Abrahamson ve David H. Freedman’ın ortak kanısı ise şöyle: “Dağınık bir masa işlev yönünden son derece etkili ve kullanılabilirdir. Dağınık bir masada, işe yarayan araç ve gereçler ön kısımda dururken, işe yaramayanlar masanın ortasında veya köşe kısmında bulunur ve harika bir mantığa sahiptir.”

Minnesota Carlson Üniversitesi İşletme Bölümü akademisyeni Kathleen Vohs tarafından yapılan bir araştırma da dağınık insanların dağınıklıklarının onlara yaratıcılık aşıladığını kanıtladı.

“Dağınık ortamlar bu tür kişilerin yaratıcılığına katkıda bulunuyor” diyen Vohs sözünü, “Öte yandan düzenli ortamlar bu kişileri kısıtladığından yaratıcılıklarını öldürüyor” diye bitirdi.

3. Cesursunuz ve anı yaşıyorsunuz.
Haltiwanger “Dağınık insanlar dalgadan kaçmaz, dalgaya doğru yüzerler” diyor.

Dağınıklar, küçük detaylara takılmak yerine, resmin tamamına odaklanırlar. Önemsiz sorunlarla uğraşmak yerine, enerji ve zamanlarını önemli şeyler üzerinde harcarlar. Haltiwanger, bu nedenle dağınık insanların diğerlerine göre risk almaya daha eğilimli olduklarını düşünüyor.

Düzenli olmanın kötü bir tarafı yok. Ancak biraz düzensiz olmak da insanı öldürmez. Dağınıklıkların içerisinde değişik şeylere odaklanarak ilham alın ve her yeri anında düzenlemeye çalışmayın. Günün sonunda asıl önemli olan şey düzen ve düzensizlik arasındaki dengeyi bulabilmekte.

“Dağınık bir yaşam tarzının ardında sadelik ve güzellik yatıyor. Bu nedenledir ki dağınık ortamlardaki insanlar ileri görüşlü ve yaratıcı bireyler haline geliyorlar” diyor Haltiwanger.

Dağınık mısınız ya da dağınık birini tanıyor musunuz? Yazıyı dağınık bir arkadaşınızla paylaşarak dağınıklığa dair ilginç detayları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..