Yazın Sıcak, Kışın Soğuk nedeniyle, arabaya biner binmez ilk istediğimiz , uygun hava ile karşılaşmak, ancak bu mümkün olmaz. Yazın, güneşin altında kalan arabamıza bindiğimiz anda , yüzümüze vuran sıcakla,maalesef  Kışın yüzleşmek mümkün değildir.

İşte tüm bu sebeplerden, Klimayı tercih ederiz, çok da işe yarar fakat, Klimanın yanlış şekilde ve yanlış zamanda kullanılması , siz ve yakınlarınızın ciddi sağlık problemleri yaşamasına sebebiyet verebilir. Bakalım ne gibi problemler yaşayabiliriz  ve Klimamızı nasıl kullanmalıyız ?

Park halindeyken, Arabamızı camları kapalı halde bırakırız, 400 ile 800 mg arası BENZEN birikir.  Arabamızı ,güneşe park ettiğimiz anda ise;Mesela, 16 dereceden yüksek bir sıcaklıkta Benzen seviyesi ,2000- 4000 mg aralığında artabilir, bu seviye ise istenilen seviyenin 40 kat fazlasıdır. Peki BENZEN NEDİR? :

Benzen vücuttan atılması çok zor bir toksindir, Kemik Dokusu , Böbrek ve ciğerler için de son derece zararlıdır. Kansere neden olan toksik bir maddedir, Vücuttan atılması uzun zaman alır.

Klimayı ilk açtığınızda arabadaki plastik kokusunu hepimiz fark etmiştir, işte bu zararlı Benzen’in kokusu, sağlığımıza büyük zararlar veren bu maddeyi solumamak için Klimayı nasıl kullanmalıyız?

Hem Sağlığımız Hem Aracımızın Performansı İçin, Klimamızı Nasıl Kullanmamız Gerektiğini Açıklayan, Uzman görüşlerini Okuyalım:

1-Klimanızı kesinlikle yüksek devirde seyrederken açmayın. Aracınız seyir halindeyken Klimayı açmak için durmak zorunda değilsiniz, debriyaja basarak devri düşürün, klimayı açın ve debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin,yoksa, klimanın kompresörü ayak kırabilir, ve yeni masraflara yol açar.

2- Yaz aylarında güneş altında park halinde kalan aracınıza ilk binişte klimayı açmadan evvel camları açarak sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayın, ardından camlarınızı kapatarak klimayı açın. Çok sıcak havalarda klimayı ilk çalıştırmada araç içi hava sirkülasyonu modunda kullanın, ardından dış hava alışını açın.

3- Klimanız açıkken araç içerisinde sigara içmeniz hava kanalları içerisinde oluşan neme sigara dumanının yapışmasına neden olur, nemin kuruması ile birlikte kalan sigara kokusu hava kanallarından temizlenemez ve klimanın her kullanıma açılmasında araca pis bir koku yayılmasına neden olur. Sağlığınız için Sigara İçmeyin- Aracınızın içindeyken HİÇ İçmeyin 🙂

4- Tam otomatik klimalarda derece ayarını dış sıcaklık ile maximum 7 derece fark olacak şekilde ayarlayın. Daha fazla bir fark hasta olmanızı ya da vücudunuzun direncinin zayıflamasına ve yorgun hissetmenize  neden olur.

Replacing cabin air filter for the car

ÖZETLE : Sağlığımızı Büyük Tehlikeye Atan, BENZEN’den kendimizi mümkün olduğu kadar korumak için, Aracımıza İlk Bindiğimiz anda, Camları Açıyor, Sirkülasyonu sağladıktan sonra, Klimayı açıp,camı Kapatabiliyoruz.

Bu Basit , ama gözden Kaçırıldığında Sağlığımızı Tehdit Eden Büyük Olumsuzluklar Oluşturan, Durumu Lütfen Atlamayalım, Siz ve Sevdikleriniz İçin, okuduğunuz bilgileri, uygulayın,sevdiklerinize Anlatın, yazımızı paylaşın.

Sağlıklı Günler…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..