Eski kumaşlardan bileklik yapmak hem kimsede olmayan bir tasarıma sahip olmanızı sağlayacak hem kısa sürede şık bir aksesuara neredeyse sıfır maliyetle kavuşmanızı sağlayacak. Özellikle spor şıklığı ama bir yandan da zarifliği seven bayanlar,kot kumaşı ile dantelin uyumunu ,hele bir de inci veya boncuk kullanılırsa ne kadar güzel olduğunu bilirler.Bu yazımızda işte tam olarak da bu modellerden bahsedeceğim,günlük hayatta rahatlığınızdan ve şıklığınızdan vazgeçmiyor iseniz, bu 4 bileklik modeli de hoşunuza gidecektir

GEREKLİ MALZEMELER:

*Kot

*Dantel

*Süsleme için düğme,boncuk

*İğne,İplik

YAPIM AŞAMASI:

İlk modelimizi yapabileceğimiz en hızlı ,basit ve şık modeller arasından seçtim.

1.İlk olarak ,eski bir kot ceketimizin kol kısmındaki manşetleri makasla çıkarıyoruz.

2.Alt ve üst kısımlarından fazlalıkları çıkarıyoruz,böylelikle orta kısmı açılan,düğmeleyerek kolumuza rahatça takabileceğimiz, bilekliğimizin ana malzemesini elde etmiş oluyoruz.

3.Kumaşımızın katlarını açıyor,kullanacağımız boncukları,dikim yerlerinden ön kata tutturuyoruz.Alt kata dikiş geçirmiyoruz,böylelikle kapattığımızda temiz dikiş yapmış oluyoruz.

4.Boncukları yerleştirirken,en büyük boncuğu kumaşın orta kısmına dikerek başlarsanız,kullanacağınız süslemeler arasındaki mesafeyi daha iyi dengelemiş olursunuz.

5.Süsleme için boncuklarınızı diktikten sonra,alt katı kapatarak dikişinizi temizleyin.İğne ardı yaparak ,şık ve spor bir görüntü elde eder hem de kottan püsküller çıkmasını önlemiş olursunuz.

6.Artık kullanıma hazır.

 

Manşet kısmını kullanmak işimizi oldukça kolaylaştıracaktır,ama böyle bir parçanız yok sadece kot kumaşınız var veya eski bir kot etek,kot pantolon kullanmak istiyorsunuz ,o halde bu modellerimize bakalım:)

İkinci Modelimiz

 

Bu modelimizde kot kumaş,dantel ve inci boncuklar ve küçük oya boncukları kullanılmış.Yapımı ise şöyle:

 • Kumaşımızı,bileğimize uygun ölçüde kesiyoruz.Aynı ölçüde ikinci bir kumaş kesiyoruz,bu parçayı arka kısmını temizlemek için kullanacağız.

 • İlk kata,motif motif kestiğimiz dantel parçalarını tutturuyoruz,orta kısımlarına inci boncuklarımızı oturtturuyoruz.

 • Süsleme işlemimizi bitirdikten sonra,alt kat için kestiğimiz kumaşı,kaplıyoruz.Bu defa iğne ardı yerine,küçük oya boncuklarımızı,naylon iplik ve boncuk iğnesi yardımı ile çerçeveliyoruz.

 • Bilekliğimizin süslemeli üst kısmı,temizlediğimiz alt kısmı,boncukla çerçevelediğimiz alt kısmı hazır,sadece bileğe sabitlemek için ne kullanacağınıza geldi sıra.Alternatifler: düğme kullanmak,zımba yapmak,ince bir bileğiniz var ise,kumaşı birbirine dikip direk elinize takıp çıkarmak, eski bir bileziğiniz veya kolyenizin bağlantı kopçalarını kullanmak,hangisi hoşunuza giderse seçebilirsiniz ,tüm alternatifler işinize yarayacaktır.

Üçüncü Modelimiz

 

 • Bu modelimizde tekrardan kol manşetinden faydalanılmış.

 • Fazlalıklarını kestiğimiz manşetimizin arasına ,iki taraflı dantel eklenilmiş.

 • Üst kata ,boncuk süslemeleri ile,çiçek motifleri ve bileği çevreleyen dallar yapılmış.

 • Son olarak süslemeler bittikten sonra,alt katla dikişler kapatılmış ve daha kalın olduğu için tok,güzel bir görüntüye erişilmiş.Düğmeleri olduğu için de takma aşamasında problem yok.

Dördüncü Model

?

 

 • Son modelimiz de manşetten yapılmış ancak diğer modellerden farklı olarak,süet kumaş da eklenmiş.

 • Üst kata ,dantel ve kurdela uygulaması yapıldıktan sonra,inciler dizilmiş.

 • Üst ve alt kat arasına ,süet kumaş dikilmiş,iki kat birbirine tutturulmuş.

 • Son olarak,süet kumaş ince ince kesilerek saçak haline getirilmiş,böylelikle ;spor,şık, zarif ,harika bir bileklik elde edilmiş.

Umarım dört modelden biri hoşunuza gitmiştir ve size ilham kaynağı olmuştur.

Güzel Günlerde Takmanız Dileğiyle!!!

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..