Hatıraları canlandırmayı, unutmak istemediğiniz güzel anları her fırsatta anmayı sağlayacak bu güzel ve sonuç kısmında çocuklarınız için eğlenceli olan bu çalışmayı yapmaya ne dersiniz? İstediğiniz birçok kumaşla yapabiliyorsunuz, eski kotlar, büyükbabaların gömlekleri,spor kıyafetler, bebek battaniyeleri, bebek tulumları hatta eski gelinlik parçaları ile bile yapabileceğiniz bir çalışma.Hem eski kumaşları değerlendirmemizi sağlayan,hem maliyetsiz hem de çocuğumuzun odasına anı biriktirebilmemizi sağlayan,hızlı sonuçlandırabildiğimiz bir çalışma.

MALZEMELER:

*Dilediğiniz tür kumaş

*iğne, iplik

*Pamuk veya Elyaf

*Düğme

YAPIM AŞAMASI:

*Öncelikle yapacağınız ayının bir şablonunu çıkarmalısınız. Elinizdeki kumaş ölçüleri nasıl büyüklükteki bir ayıyı oluşturmanıza izin veriyor ise ona göre şablonda orantılı küçültme ya da büyültme yapabilirsiniz.Kumaşınızı ters çevirin ve şablonunuzu iğneleyin, dikiş payı bırakacak şekilde kesin.

*Parçaların içini dolduracağımız için, her kısımdan iki tane olması gerekiyor. Diğer parçaları oluşturmak için aynı şablonu ters çevirip kumaşa tutturuyor,  gene dikiş payı bırakacak şekilde kesiyoruz.

*Kumaşı kesip doğru yüzünü çevirin. İki ayrı parçadan oluşan birbirinin yansımaları gibi görünen, böyle bir ayı görüntüsü elde edeceksiniz:

*Bu kesme yöntemi ile ,tüm vücut,kafa,kol,el,ayak, hepsini bir kerede daha hızlı ve basit şekilde elde etmiş oluyorsunuz. Aksi takdirde her parçayı ayrı ayrı kesip ,ekleyerek ayınızı oluşturacaktınız.

*Gözleri ve burnu dikiyoruz, kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz. Hazır göz ve burunlar var kırtasiyede ister onlardan kullanın,ister küçük düğmelerden göz,biraz daha büyük olanından burun yapabilirsiniz.

*Şimdi kumaşımızı tersinden birbirine dikiyoruz, az bir kısmında açıklık bırakıyoruz ki , ön yüzünü çevirebilelim.

*Çevirdikten sonra içini elyaf veya pamukla dolduruyoruz.Açık kalan kısmı dikiyor ve çalışmamızı bitiriyoruz.

Çok sevdiğimiz, atmaya kıyamadığımız bebek tulumundan yapılan bu ayıcığa ne dersiniz? Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun,bebeklik anılarını dinlemeye bayılır, Bu tulumu giydiğinde yaşını,yaptıklarını ,özelliklerini anlatırken eminim çok keyif alacaktır, tabi sizde onun ne kadar büyüdüğünü fark edip, zamanın nasıl hızlı geçtiğine yakınabilirsiniz 🙂

 

Peki ya bu büyükbaba gömleklerine ne dersiniz? Hayatta ise ,daha çok ziyaret etmesi için çocuğunuza hatırlatma yapma olasılığı elde ettirirken, ayıcığı gören büyükbabanın şaşkınlığı görülmeye değer. Tabi bir de işin üzücü yanı var, eğer hayatta değil ise, gömlek sahibimiz 🙁 bu kez çocuğumuza büyükbabası ile ilgili hatıralar anlatarak ,onun zihninde anıların canlı kalmasını sağlayabiliriz.

 

Ben hem geri dönüşüm yapabildiğimiz , hem işe yarar , hem de böyle anlamlı çalışmaları çok seviyorum. Umarım size de ilham kaynağı olmuştur.

 

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..