Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, market işleten Osman Ay (51), 30 yıldır aralıksız oruç tutuyor. Gençlik yıllarında 155 kiloya kadar ulaşan ve diyet yaparak 4,5 ayda 70 kilo veren Ay, kilo kaybına rağmen oruç tutmayı bırakmadı.

Gölcük’te market işleten Osman Ay, 30 yıldır ara vermeden, her gün oruç tutuyor. Gençlik yıllarında 155 kiloya ulaşan, uyguladığı diyetle 4,5 ayda 70 kilo veren Ay, 21 yaşından beri aralıksız oruç tutuyor. Orucun kilo vermeye faydasının olmadığını belirten Ay, “Lise yıllarında 155 kiloydum. Okulla Çanakkale gezisine gitmiştik. Tartıcının önünde herkes tartılıyordu. Sıra bana gelince, ‘Benim tartım bozulur’ diyerek beni tartmadı.

Çok üzüldüm. Eve döndüğüm zaman kilo verme kararı verdim. Ondan sonra büyük azim, irade ve sabırla 70 kilo verdim. Kilo verdikten sonra oruca başladım. Yani kesinlikle oruç kilo verdirmez. Oruç tutarak kilo vermedim. Oruç tutmak gerçekten bambaşka bir duygu” diye konuştu.

OSMAN AY’dan ORUÇ TUTANLARA TAVSİYELER :
30 yıldır bayram harici hiç aksatmadığı oruç tutma deneyimini de paylaşmak isteyen Ay, kendi bünyesinin artık bu duruma çok alıştığını ama oruç tutanların dikkat etmesi gereken konular olduğunu da söylemeden geçmiyor ve şunları ekliyor:

*”Şimdi günler çok uzun. Ben alışığım ama diğer insanlar için şunu söylüyorum, işte

*‘Şu diyetisyen şunu söylüyor, gıda şeyi şunu söylüyor’ bence kişinin doktoru zaten kendisidir.

*Doktor bir reçete sunar ama bunu yapacak olan insanın kendisidir.

*Herkeste bir irade herkeste bir akıl var. Oruçlu insan ibadeti güzel yapar. Midesi dolu olan insan spora gittiği zaman bile sporu güzel yapamaz.

*Çok abur cubur yeme, bir çorba bir salata, hafif şeylerle geçiştir. Sahurda da öyle yapsınlar.

*Çok ekşi yemek, çok tuzlu, çok acı yemek insanın çok iştahını arttırır. Bu tür şeylerden biraz daha azaltsınlar kendilerini.

Bu sefer çok su ihtiyacı hissedecekler, gün uzun.”

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..