Evde Tereyağı Yapımı-Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?
Tereyağı iki şekilde elde edilebilen ve süt yağlarından olaşan bir yağdır. Hem sütten hem de ayrandan tereyağı elde etmek mümkündür. Evde tereyağı yapımı için biz iki yöntemi de yazdık yalnız en güzel tereyağı bize göre yayık tereyağı diye bilinen ayrandan elde edilen yağdır. Tereyağı tarifi için bir diğer nokta yağ yapacağınız sütün veya ayranın tam yağlı olması gerekir aksi halde emeğimize değecek kadar yağ elde edilmez.

Tarif 1 : Sütten Tereyağı Nasıl Yapılır?
Hazır veya köyden alınan 5 kilo tam yağlı çiğ süt.

Süt kaynatılır ve altı kapatılıp soğuması için kenara alınır. Soğuduktan sonra buzdolabına alınır ve 1 gece bekletilir. Ardından üstte oluşan kaymak alınır. Bu kaymak bir mikserle iyice çırpılır. Çırpılma işlemi devam ettikçe yağ ayrılmaya başlayacaktır. Oluşan yağ süzgece alınır üzerine bastırılarak sertleştirilir ve soğuk su altında sertleşinceye kadar bekletilir. Sütten tereyağı yapımı hazır kaymak kullanarak da daha pratik şekilde yapılabilir ancak alınacak kaymağın doğal veya organik olması ve katkısız olması daha sağlıklıdır.

Tarif 2 :Ayrandan Tereyağı Yapımı
Malzemeler
Tam yağlı yoğurt
Su

Tam yağlı yoğurda su katılarak çok cıvık olmamak şartı ile ayran yapılır. Oluşan ayran mutfak robotunda veya plastik ayran çırpma aparatında iyice çırpılır. Çırpma işlemi yapılırken önce köpürme olacaktır bu normaldir. Çırpma işlemine devam ettikçe ayranın üzerinde yağ parçacıkları oluşmaya başlayacaktır. Köpürme durup ayranın üstü tamamen yağlanınca üstteki yağ toplanarak alınır. ( Bu aşamadan sonra istenirse çırpma işlemine devam edilir ama çok az yağ oluşacaktır) Oluşan yağ alındıktan sonra biraz bastırılarak sertleştirilir ve ardından soğuk su altında yıkanır. Tereyağı yapımı bu kadar.

Sağlıcakla Kalınız…

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..