İşte, çocukların teknolojiyi kötüye kullanmalarından kaynaklanan en yaygın sonuçların listesi.

Beyin gelişimi

12 yaşın altındaki bir çocuğun beyni sürekli gelişmektedir. Bu yüzden merak ediyorlar ve çok fazla soru soruyorlar. Onlara çok fazla ilgi göstermiyor ve onları telefonları, iPad’leri, TV’leri ve internetleri ile baş başa bırakıyorsanız, çocuklarınız belirli beyin hasarları geliştirme riski altındalar demektir ve dikkat, öğrenme bozukluğu, bilişsel gecikmeler ve kendini düzenleme konusunda sorun yaşayabilirler.

-Gelişimsel sonuçlar

Elektronik ve teknoloji çocukları tembel hale getirir,bunun sonucunda  fiziksel hareketleri ve gelişimlerinde sorunlar olur. Çocukluğunda çok fazla ,teknolojiye mağdur kalmış, birçok yetişkin daha sonra okuryazarlık ve akademik başarı ile ilgili sorunları yaşamaktadır.

-Radyasyon 

Tüm elektronik cihazlar radyasyon yayar ve kanser için olası sebep olarak sınıflandırılır. Toronto Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu’ndan Dr. Anthony Miller, bunun bir 2A (olası kanserojen) olarak yeniden sınıflandırılmasını ve bunu kontrol etmek için bir çalışma yapılması gerektiğini önermektedir.

-Obezite

Teknoloji obezite için bir numaralı sebep. Bu, uzun süren oturma  ile fiziksel aktivite olmamasından kaynaklanır. Bu hareketsizlik ve günün bilgisayar, TV veya telefonun önünde kullanılması şeker hastalığının gelişmesi ve kalp krizi riski artması anlamına gelirKanadalı ve Amerikan Enstitüleri verilerine göre, 12 yaşın altındaki çocukların yaklaşık % 30’u obez.

Uyku Eksikliği

Uyku yoksunluğu tüm organizmayı ve sağlığı etkiler. Bu, telefon veya bilgisayarın yatak odasında kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Elektronik, çocuğun tüm dikkatini alır ve sağlıklı  yatmadan , yorgun bir şekilde uyanırlar.

-Akli Dengesizlik

Sorunlu davranış, psikoz, bipolar bozukluk, dikkat eksikliği, endişe ve çocuk depresyonunun nedeni, teknolojinin abartılmış olmasıdır.

-Agresiflik 

Çocukların oynadığı oyunların şiddet içerikli olması veya cinsel içeriği saldırganlığın temel nedenidir. Çocukların rol modellerinin davranışlarını taklit ettiği ve bunun doğru olduğunu düşünmeleri,izlediklerinden daha da etkilenmelerine,günlük hayatta onlar gibi davranmalarına neden oluyor.

-Bunama

Teknoloji, çocuğun beynine saldırarak,ele geçiriyor, ve daha sonra dikkat eksikliği ya da yoğunlaşma ve hafıza ile ilgili sorunlara neden oluyor. Bunların hepsi daha sonraki yaşlarında ise, ciddi zihinsel hastalıklara ve öğrenme yeteneğinde gerilemeye sebebiyet veriyor,erken bunalmalar görülüyor.

-Teknoloji bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı, çocukların gerçek hayattan ve ailesinden kopmalarına ve kendi dünyalarında uzaklaşmalarına ve kapanmalarına neden olabilir.

 -Sürdürülebilirlik

Teknoloji, çocukların toplulukta normal olarak işlev görme yeteneklerini ve sürdürülebilirliklerini etkiler. Bu büyük bir sorundur, çünkü daha sonra akıl hastalığı geliştirebilir ve agresifleşebilirler.

Tepkiniz nedir?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Beğenmedim
0

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlarınız Çok Değerli..