• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Her Gün 2 Muz Yerseniz Bakın Neler Oluyor!

Yazımızda sizlerle ,günde 2 muz yediğiniz zaman ,elde edeceğiniz önemli 9 katkıdan bahsedeceğiz. Muzu severek tükettiğiniz besinler arasına koymanın vakti geldi. 1. Depresyonu Önler Yapılan araştırmalara göre, sarı renkteki mucizevi meyve yüksek oranda içerdiği triptofan adlı bir amino asit sayesinde depresyonu önlüyor. Bilindiği gibi triptofan serotonin salgılanmasında oldukça etkili bir amino asit. Sinir devim salgısı […]

Yazımızda sizlerle ,günde 2 muz yediğiniz zaman ,elde edeceğiniz önemli 9 katkıdan bahsedeceğiz. Muzu severek tükettiğiniz besinler arasına koymanın vakti geldi.

1. Depresyonu Önler

Yapılan araştırmalara göre, sarı renkteki mucizevi meyve yüksek oranda içerdiği triptofan adlı bir amino asit sayesinde depresyonu önlüyor. Bilindiği gibi triptofan serotonin salgılanmasında oldukça etkili bir amino asit. Sinir devim salgısı olan serotonin aynı zamanda vücudun ‘zevk hormonu’ olarak da adlandırılıyor.

2. Yüksek Tansiyonu Düşürür
Muz tüketimi yüksek tansiyonu düşürür ve ayrıca felç ve kalp krizi riskini azaltır. Muzun sodyum içerdiği bilinmekte. Dahası, kalbi koruyan, damarları genişletip kan akışını düzenleyen potasyum açısından da zengin. Muz, sıfır tuz içerir. Bu da yüksek tansiyonu düşürmek açısından önemli bir noktadır.

3. Astımdan Korur


London Imperial Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün bir adet muz tüketen çocuklarda tüketmeyenlere oranla astım görülme şansı %34 daha az.

4. Kansızlığa İyi Gelir


Muz, demir içermesi nedeniyle kansızlığa karşı iyi gelir. Vücudunuzun, alyuvar ve hemoglobin üretmesi için demire ihtiyacı vardır. Böylelikle, her gün muz yemek kan akışını da düzenler.

5. Adet Belirtilerini Azaltır.
Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, muz yüksek oranda B6 vitamini içeriyor ve bu da adet dönemindeki değişken ruh halinin önlenmesine yardımcı oluyor. Diğer bir araştırmada da, yine muzun içerdiği demir sayesinde adet dönemindeki sancıları azalttığı belirtiliyor.

6. Mideye İyi Gelir
Bangladeş’teki hasta çocuklara yapılan tetkikler sonucunda, muzun kabızlık ve ishali önlediği söyleniyor. Yüksek lif içeren muz hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de özellikle potasyum olmak üzere elektrolit seviyesini dengeleyerek olası ishal riskini azaltıyor.

7. Enerji Verir
Sporcular, enerji seviyelerini sabitlemek için sürekli olarak muz yerler. Muz; sakaroz, glikoz ve früktoz gibi doğal şekerleri içeriyor. Muz tüketilir tüketilmez size anında enerji veriyor. Yapılan araştırmaya göre sadece 2 muz yiyerek 90 dakika boyunca rahatça spor yapabilirsiniz.

8. Zihni Açar


Sağlıklı bir vücutta beynin bütün işlevlerini düzgünce yerine getirmesi gereklidir. İşlevlerini yerine getirmek için de beyin glikoz ve potasyuma ihtiyaç duyar. Taze meyveler potasyom ve glikoz açısından zengindir. Ek olarak, orta boy bir muzun 37 mg, zihni açan bir mineral olan magnezyum içerdiğini hatırlatalım.

9. Stresi Önler
Son olarak, kimse stresli olduğu zamanları sevmez. B vitamini stresi azaltmaya yardımcı olan en önemli vitamindir. Muz da yüksek oranda B vitamini içerir.

Muz yemek için başka neden olabilir mi? Muzun faydalarını bilmeyen arkadaşlarınız varsa onların da öğrenmesini sağlamak için lütfen yazıyı paylaşın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?